Refik Akova, savjetnik za pitanja Balkana i zemalja bivše Jugoslavije predsjednika turske Republikanske narodne stranke (CHP), čiji je osnivač Mustafa Kemal Ataturk i koja je sada u opoziciji, za 'Zašto' komentariše zahtjev turskih vlasti da Bosna i Hercegovina riješi problem obrazovnih institucija u BiH bliskih pokretu Fetulaha Gulena (bivšeg imama kojeg turske vlasti terete za pokušaj državnog udara, a koji se nalazi u egzilu u SAD-u).
Akova kaže kako su turske škole u BiH, pa i one koje su sada sporne, osnovane zajedno sa turskim vlastima.
"Što se tiče školovanja u Bosni, ono je bilo usmjereno od strane vlade, od strane Tajipa Erdoana (predsjednik Turske, op. a.), Jildirima (Binali Jildirim, premijer Turske, op. a.) Gulena i tih ministara. Zajedno su oni to uložili u Bosnu. I onda je došlo vrijeme da su se razišli", kaže Akova.
- Privatizacija
Smatra kako nije rješenje zatvoriti te obrazovne ustanove.
"Bolje bi bilo, da je Bosna to htjela, ona je mogla to da privatizuje. Sa Turskom zajedno da to privatizuje. Bosni trebaju te škole, ti univerziteti, ali ne ovakvog tipa kakve vodi Gulen. Turska, ako je to tursko ulaganje, treba da to privatizuje u Turskoj, a onda pokloni Bosni i Hercegovini, a Bosna i Hercegovina neka primjeni svoj obrazovni program i to će biti riješeno", komentariše Akova.
"A šta su oni uradili? Oni su ostavili iste ljude, Gulenovu imovinu, a pokušali su kao da tim ustanovama promijene smisao. To nije rješenje nikakvo", dodaje turski političar i naglašava kako ne treba dozvoliti da uloženo propadne i da BiH ostane bez tih obrazovnih institucija.
- Infiltracija Gulenovih kadrova
Akova potvrđuje da su kadrovi koji su školovani u obrazovnim institucijama u svijetu bliskim Gulenu infiltritani već odavno u mnoge institucije u svim oblastima u Turskoj.
"Ali uz pomoć vlade, naglašavam. Uradio je to u svim vojnim akademijama, policijskim...Vremenom je - uz pomoć vlade koja i dalje vlada u Turskoj - ubacio te svoje kadrove svuda, od vojnika do armijskog generala. Svuda su ubacili svoje ljude. Slučajno ih nema u politici. Trebalo je prvo pretresti vladu i politiku. Eno ih svi u Vladi, svi su ism u Vladi i dan danas", kaže Akova.
Ovaj političar iz stranke koju je osnovao Ataturk, osnivač i moderne turske države, podsjeća da je Gulen potekao iz najbližeg okruženja Redžepa Tajipa Erdoana.
"Gulenovo gnijezdo je nekad bio Tajip Erdoan i stranka Tajipa Erdoana. On nije bio tu stranac, on je bio tu domaći. On je svega toga bio savjetnik i oni su svi slušali vrlo dobro šta on govori. On je bio savjetnik i te njihove stranke i tog upravnog odbora stranke, savjetnik vlade. I to nije bila nepoznata tema", zaključuje Akova.