Zaraćene strane u Libiji potpisale su u petak sporazum o trajnom prekidu vatre u svim dijelovima zemlje, prenosi Reuters.
Sporazum zaključen u Ženevi nakon razgovora vojnih predstavnika međunarodno priznate vlade u Tripoliju na čelu sa Fajezom al Saradžem i pobunjeničkih snaga koje predvodi Kalifa Haftar, pratit će politički razgovori u Tunisu sljedećeg mjeseca.
Vršiteljica dužnosti izaslanice Ujedinjenih nacija za Libiju Stephanie Williams pozdravila je postizanja dogovora i obje strane.
"Put je ponekad bio dug i težak. Vaš patriotizam bio je vaš put naprijed i uspjeli ste postići sporazum o prekidu vatre", rekla je nakon ceremonije potpisivanja.
Mnogi raniji diplomatski napori na rješavanju unutrašnjeg sukoba u Libiji propali su jer se u Libiji brojne oružane grupe bore za kontrolu nad gradovima i državnim institucijama, a podržavaju ih suparničke vanjske sile, navodi Reuters dodajući da slijede teški politički razgovori.
Williams je u prenosu uživo nakon potpisivanja rekla da se nada da će sporazum omogućiti raseljenima i izbjeglicama da se vrate svojim kućama.
Pročitajte i ovo: Masovne grobnice u Libiji i strahote rata kojem se ne nazire krajLibija je utonula u haos nakon što je tokom pobune 2011. godine svrgnut i ubijen dugogodišnji lider zemlje Moamer Gadafi.
Zemlja je od 2015. godine podeljena između dvije rivalske vlade, međunarodno priznate vlade u Tripoliju koju predvodi Saradž i pobunjeničke na istoku zemlje, čije snage vodi Haftar.
Vladu u Tripoliju i njoj bliske jedinice podržavaju Turska, Katar i Italija, a vladu na istoku Egipat, Ujedinjeni Arapski Emirati i Rusija.
Reakcije na sporazum
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš pozdravio je prekid vatre koji su potpisale libijske suparničke frakcije kao veliki korak ka miru. Dodaje kako su zaraćene strane potpisale "trajni" prestanak neprijateljstava uz posredovanje UN-a nakon pet dana razgovora u Ženevi.
"Ovo je temeljni korak ka miru i stabilnosti u Libiji," rekao je Gutereš, navodi AFP.
Ministar vanjskih poslova Njemačke Heiko Maas istakao je kako je ova vijest "prvi tračak nade za narod u Libiji nakon dugo vremena."
"Sporazum o prekidu vatre konačno obećava promjenu kursa iz vojnog u politički", rekao je njemački Maas u izjavi.
Turski predsjednik Redžep Tajip Erdoan doveo je u pitanje održivost potpisanog sporazuma.
"Današnji sporazum o prekidu vatre zapravo nije postignut na najvišem nivou, bio je na nižem. Vrijeme će pokazati hoće li trajati", rekao je Erdoan.
"Dakle, čini mi se da mu nedostaje kredibilitet", rekao je Erdoan, ali je dodao da se nada da će prekid vatre uspjeti.
Sporazum je pozdravila i Evropska komisija pozivajući da on odmah stupi na snagu.