Zaposlenici crnogorske pošte stupili u generalni štrajk

Poruke sa štrajka zaposlenih u Pošti Crne Gore, 2. oktobar 2023.

Oko 500 zaposlenih u Pošti Crne Gore stupilo je 2. oktobra u generalni štrajk, uz poštovanje minimuma rada kojim su pošte u zemlji ipak ostale otvorene.

"Tražimo povećanje plata 30 odsto za sve radnike, izuzev menadžmenta i tražimo da se plati vrijeme provedeno u štrajku", kazao je predsjednik štrajkačkog odbora Jugoslav Marković.

Zarade zaposlenih nisu povećavane 12 godina, a prosječna plata šalterskih radnika i poštara je oko 540 eura.

Prosječna neto zarada u Crnoj Gori je u avgustu bila 799 eura.

Vaš browser nepodržava HTML5

'Crvena zona' životnog standarda u Crnoj Gori

Iz Jedinstvenog sindikata su podsjetili da pregovori sa upravom pošte, koji traju godinu dana, nisu doveli do dogovora.

Tokom poslednjih pregovora 27. septembra, nije nađen zajednički jezik, niti je dobijena bilo kakva ponuda od poslodavca o procentima povećanja, rekao je Marković.

"Samo smo dobili obećanje da će 'moda nešto biti' kad završe devetomjesečni obračun", dodao je predsjednik štrajkačkog odbora.

Generalni sekretar Unije slobodnih sindikata (USS) Srđa Keković je naveo da je novo rukovodstvo Pošte zateklo šest miliona eura na računu, ali da se dodatno zadužilo još dva miliona.

"Za godinu je Pošta zaposlila oko 200 novih radnika, a da to nije uradila, danas bi poslovala sa profitom od dva miliona", rekao je Keković, i dodao da je USS podnio više prijava inspekciji rada zbog pritiska na štrajkače.

Sa štrajka u Podgorici, 2. oktobar 2023.

Iz menađžmenta Pošte su objavili da ih je inspekcija rada obavijestila da "nisu ispunjeni zakonski uslovi za stupanje u štrajk", te upozorila na kazne od 500 do 1.000 eura kojim se mogu kazniti zaposleni, članovi štrajkačkog odbora i predstavnik sindikata.

Sindikalci su oštro demantovali da je inspekcija utvrdila kako je štrajk nezakonit.

Marković je izjavio da je sama inspekcija rada saopštila da je u štrajk stupljeno u skladu sa zakonom,

"Uvidom u ova dva akta konstatovano je da su ispoštovane zakonske odredbe člana 11, člana 13 Zakona o štrajku", citirao je Marković dokument inspekcije.

Prema Zakonu o štrajku, njima se propisuje da se štrajk najavljuje poslodavcu najmanje deset dana od početka protesta i da se treba obezbijediti minimalan proces rada.

Iz Sindikata su naveli da su sve zakonske odredbe ispoštovali, te da su poslodavcu dostavili i odluku o štrajku, spisak zaposlenih koji protestuju, kao i onih koji će raditi na održavanju minimuma procesa rada.

"Manipulacijom obavještenja inspektora rada je pokušaj opstrukcije i nezakonito ometanje štrajka", saopštili su zaposleni.

Iz Jedinstvenog sindikata najavljuju da štrajk neće prekidati do ispunjenja zahtjeva.