Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres apelirao je da Ukrajina i Rusija dogovore demilitariziranu zonu oko ukrajinske nuklearne elektrane Zaporižje.
"Kao prvi korak, ruske i ukrajinske snage ne smiju se upuštati u vojne aktivnosti u blizini ove lokacije", rekao je Guterres Vijeću sigurnosti UN-a.
On je rekao da se kao drugi korak mora definirati demilitarizirana zona.
"To se posebno odnosi na obavezu ruskih snaga da se u potpunosti povuku, i ljudstvo i opremu, iz te zone, kao i obavezu ukrajinske strane da neće ulaziti u to područje", naveo je Guterres.
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) pozvala je Rusiju i Ukrajinu da uspostave "zonu nuklearne sigurnosti" oko elektrane Zaporižje tokom sve većeg straha da bi borbe mogle izazvati nuklearnu katastrofu.
Ruski ambasador pri UN-u izrazio je žaljenje na sastanku Vijeća sigurnosti UN-a što izvještaj IAEA-e ne ukazuje na odgovornost Ukrajine, na koju Moskva poziva jer je optužuje da je bombardirala elektranu Zaporižje.
"Žalimo što u vašem izvještaju izvor ovih bombardiranja nije direktno naveden", izjavio je Vasilij Nebenzia, smatrajući da je ovaj izvještaj koji je Vijeću predstavio šef IAEA-e Rafael Grossi "potvrda da jedina koja po sigurnost postoji dolazi od granatiranja i sabotaže od strane ukrajinskih oružanih snaga".
Tim IAEA-e posjetio je prošle sedmice nuklearnu centralu u Zaporižju nakon čega je saopćio da "granatiranje na licu mjesta i u njegovoj blizini treba odmah prekinuti kako bi se izbjegla bilo kakva dalja oštećenja elektrane i pratećih objekata, radi sigurnosti operativnog osoblja".
Granatiranje najveće europske nuklearne elektrane nastavljeno je 6. septembra, dok je 5. septembra postrojenje ponovo ostalo bez struje.
U svom izvještaju, IAEA je navela da je elektrana nekoliko sati ostala, u potpunosti ili djelimično, bez električne energije zbog vojnih aktivnosti u toj oblasti.
Postrojenje se obično oslanja na vanjsku energiju za pokretanje ključnih sistema za hlađenje svojih reaktora i istrošenog goriva. Gubitak tih sistema za hlađenje mogao bi dovesti do topljenja nuklearnog jezgra.
Agencija UN-a je saopćila da bi trebalo ponovo uspostaviti rezervnu liniju napajanja i zatražila da se "prestanu sve vojne aktivnosti koje mogu utjecati na sisteme napajanja".
Pored toga, IAEA je upozorila da je ukrajinsko osoblje koje upravlja elektranom pod ruskom vojnom okupacijom "pod stalnim velikim stresom i pritiskom, posebno s ograničenim brojem raspoloživih kadrova što povećava šanse ljudske greške s implikacijama za nuklearnu sigurnost".
Vaš browser nepodržava HTML5
U saopćenju se navodi da osoblju nije dat neograničen pristup nekim dijelovima elektrane i da mora dobiti dozvolu od ruskih okupacijskih snaga kako bi došlo do jezera za hlađenje u kojima se čuva istrošeno gorivo.
Grossi je izrazio zabrinutost da bi to moglo omesti odgovor osoblja u hitnim slučajevima.
Dva inspektora iz misije IAEA ostala su u elektrani, odluku koju je pozdravio savjetnik ukrajinskog predsjednika Mihail Podoljak.
"Tamo su ruski vojnici koji ne razumiju šta se dešava, ne procjenjuju ispravno rizike. U elektrani je određen broj naših radnika kojima je potrebna neka vrsta zaštite, ljudi iz međunarodne zajednice sada stoje uz njih i govore ruskim vojnicima da ostave te ljude na miru da rade", rekao je Podoljak.
Pročitajte i ovo: Šef IAEA kaže da je integritet nuklearne elektrane Zaporožje 'narušen'