Ruska Državna duma usvojila je 12. novembra u drugom i trećem čitanju zakon kojim se zabranjuje "propaganda o nemanju djece", što je posljednji potez vlade da reguliše društveni diskurs uz istovremeno promovisanje programa predsjednika Vladimira Putina o "porodičnim vrijednostima".
Nacrt sada čeka odobrenje od Vijeća Federacije, gornjeg doma parlamenta, prije nego što ga Putin može potpisati kao zakon.
Zakon predviđa novčane kazne za promovisanje izbora o nemanju djece, sa kaznama koje dostižu do 5 miliona rubalja (51.150 dolara) za organizacije i 400.000 rubalja (4.090 dolara) za pojedince.
Rusija je suočena sa značajnim padom broja stanovnika, problemom koji je Putin često isticao kao hitan.
Vlada je uvela različite mjere za podsticanje rasta stanovništva, uključujući finansijsku podršku porodicama, ograničenja pobačaja i pooštrene kontrole sadržaja koji se smatraju suprotnim porodičnim vrijednostima, kao što su materijali vezani za LGBT.
Pročitajte i ovo: Rusi koji promovišu 'pokret bez djece' uskoro bi mogli biti suočeni s velikom kaznomPutin je ove napore predstavio kao ključne za povećanje nataliteta u Rusiji i osiguranje njene budućnosti. Kritičari, međutim, tvrde da zabrana odražava širu državnu agendu usmjerenu na osiguranje stalne opskrbe "budućih vojnika za Kremlj", sugerirajući da je demografska politika usklađena s vojnim potrebama.
Sveukupno, prema zapadnim procjenama, ruske žrtve, ubijene ili ranjene u akciji, prema zapadnim procjenama premašuju 500.000, s više muškaraca ubijenih u posljednja 32 mjeseca nego u cijeloj deceniji sovjetske invazije na Afganistan 1980-ih.
Težnja da se pokret bez djece stavi van zakona posljednjih je mjeseci dobila na snazi, a ruski zvaničnici, uključujući predsjedavajuću Vijeća Federacije Valentinu Matvijenko, povezuju taj trend sa "radikalnim feminizmom" sa Zapada.
Matvijenko i drugi tvrde da promicanje dobrovoljnog odsustva djece potkopava obiteljske vrijednosti i pogoršava demografske izazove Rusije.
U međuvremenu, nedavna studija ruske Visoke škole ekonomije naglašava složenost demografske krize.
Ankete pokazuju da mnogi Rusi odgađaju ili odbijaju da imaju djecu zbog faktora kao što su rat u Ukrajini, politička neizvjesnost, ekonomska napetost i rastuća društvena anksioznost.