Američki državni sekretar Antony Blinken iznio je 26. maja politiku Bidenove administracije prema Kini, koja ima za cilj da vodi zemlje koje se sada zajednički protive invaziji Rusije na Ukrajinu u širu koaliciju kako bi se suprotstavile onome što Washington vidi kao ozbiljniju prijetnju koju predstavlja Peking.
U govoru u Washingtonu Blinken je rekao da, dok SAD vidi rat u Ukrajini kao najneposredniju prijetnju međunarodnoj stabilnosti, Bidenova administracija vjeruje da Kina predstavlja veću opasnost.
"Čak i dok se rat predsjednika Putina nastavi, ostat ćemo fokusirani na najozbiljniji dugoročni izazov međunarodnom poretku, a to je onaj koji predstavlja Narodna Republika Kina", rekao je Blinken.
Naveo je da globalni odgovor na invaziju ruskog predsjednika Vladimira Putina na Ukrajinu može poslužiti kao predložak za suočavanje s naporima Kine da oblikuje novi i nepredvidivi svjetski poredak.
Pročitajte i ovo: Downs: Kina ne želi da bude energetski zavisna od RusijeKina je imala velike koristi od postojećeg međunarodnog poretka utemeljenog na pravilima i institucijama koje su vodile odnose od kraja Drugog svjetskog rata, ali sada ga pokušava oboriti pod vodstvom predsjednika Xi Jinpinga i Kineske komunističke partije, rekao je Blinken.
"Kina je jedina zemlja koja ima namjeru da preoblikuje međunarodni poredak i, sve više, ekonomsku, diplomatsku, vojnu i tehnološku moć da to učini", rekao je.
On potkopava, a ne osnažuje i revitalizira zakone, sporazume, načela i institucije koje su omogućile njegov uspjeh, smatra najviši američki diplomata.
Blinken je iznio i pristup sa tri stuba za administraciju kako bi usmjerila svoje resurse i saveznike kako bi odvratili kinesku asertivnost širom svijeta.
Ulaganje u domaću američku infrastrukturu i tehnologiju zajedno s pojačanim diplomatskim kontaktom s potencijalno ranjivim zemljama među ključnim su elementima politike, rekao je Blinken.
Pročitajte i ovo: Prekretnica u odnosima Rusije i KineJasno je rekao da SAD ne nastoje promijeniti kineski politički sustav, već će "oblikovati strateško okruženje oko Pekinga kako bi unaprijedili našu viziju otvorenog i uključivog međunarodnog sistema”.
Blinken je naglasio da Kina, drugo svjetska ekonomija nakon SAD-a, igra ključnu ulogu u svjetskoj ekonomiji i rješenjima problema kao što su klimatske promjene i pandemija COVID-19.
Govor je uslijedio nakon posjete predsjednika Joea Bidena Južnoj Koreji i Japanu tokom kojih je Biden izazvao reakcije kada je rekao da će Sjedinjene Države vojno djelovati kako bi pomogle Tajvanu da se odbrani u slučaju invazije Kine.
Blinken je ponovio da Washington nije promijenio svoju politiku "Jedna Kina”, koja priznaje Peking, ali dopušta neslužbene veze s Taipeijem i prodaju oružja Taipeiju.
"Protivimo se bilo kakvim jednostranim promjenama statusa quo s bilo koje strane", rekao je, dodajući da "ne podržavamo neovisnost Tajvana.”