Bodo Weber iz berlinskog Vijeća za politiku demokratizacije za ‘Zašto?’ objašnjava zbog čega je malo izgledno da će se u Briselski dijalog uključiti Sjedinjene Države, kako predlaže Priština, i, kao odgovor na to, Rusija, oko čega su se u Moskvi složili predsjednici Srbije i Rusije Aleksandar Vučić i Vladimir Putin.
- Pozicija
Mora se uzimati u obzir da smo de facto u predfazi pregovora o konačnom sporazumu Kosovo-Srbija koji ne mogu da počnu dok Njemačka nema novu vladu.
U ovoj fazi ima dosta nejasnoća jer se ne zna još dokle će ići taj sporazum, dokle će ići pregovori, a na javnoj sceni traje međusobno prepucavanje i politički spin.
Na prištinskoj strani još nema još zajedničkog tima i zajedničke pozicije.
- Integracija
Premijer Haradinaj je istrčao s tim zahtjevom da Sjedinjene Države budu uključene u pregovore i ja mislim da je on to uradio ne pitajući SAD.
To nema puno smisla, jer zna se ko vodi pregovore.
Pregovori su u kontekstu EU integracija i vodi ih Evropska unija uz nekakvu podršku SAD, i znači tu ne treba imati nikakve zahtjeve takve vrste.
- Okvir
Ali zato što je premijer Kosova to iznio na javnu scenu, sad imamo taj kontraspin od predsjednika Vučića da bi u slučaju neke zvanične pozicije SAD u pregovorima -- koji bi onda bi bili malo van okvira u kojem oni pregovaraju od 2011-2012 -- trebala i Rusija biti uključena.
Znamo da se ni jedno ni drugo neće desiti i pregovori, kada počnu, će biti u postojećem okviru.
Tu postoji neka uloga SAD u smislu ali ona nije formalna i neće ni biti tako da neće biti biti uključivanja ni Rusije.
- Model
U julu je ozvaničena prva faza dijaloga koji će završiti, kao što se zna, konačnim dogovorom, sveobuhvatnim obavezujućim sporazumom.
Ali naravno da je pitanje statusa dio toga -- iako je pitanje statusa manje više riješeno, odnosno zna se kuda ide pitanje statusa-- i svakako pitanje priznavanja Kosova od strane Srbije.
Treba podsjetiti da je dijalog počeo tvrdnjom njemačke kancelarke Angele Merkel iz avgusta 2011. -- na to se treba podsjetiti -- da je vrijeme mijenjanja granica na Balkanu prošlo.
U kome okviru će se to riješti -- u kom formalno-pravnom obliku, nekom posrednom modelu njemačko-njemačkog sporazuma -- to će biti dio pregovora.
- Početak
Ali to ne znači da će ovdje doći do povratka nekog okvira kao što smo imali pregovore 2006-7, znači zvanično uključivanja SAD i Rusije.
Ni jedna, ni druga neće biti zvanično uključena.
SAD će zapravo sigurno tu imati svoju ulogu, nezvanično, a Rusija neće biti uključena nikako.
Tako da ove izjave predsjednika Vučića poslije posjete Moskvi, kao i ovaj zahtjev premijera Haradinaja, najviše treba gledati u okviru tog prepucavanja, spinovanja prije početka pravih pregovora.