Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 7. januara da Evropa traži od Srbije da prizna nezavisno Kosovo.
"De fakto ili de jure. Da, traži. Nemoj da se lažemo da to nije tako. Najveća sila, Evropska unija, to traži. Suštinski traži", rekao je Vučić za televiziju Pink, prenosi Beta.
Govoreći o tome da li građani Srbije mogu da se usuglase po pitanju ulaska zemlje u EU, Vučić je kazao da je on "za", ali da je polovina građana "za", a polovina protiv ulaska u EU.
Ocijenio je i da građani Srbije ne mogu da se saglase ni oko Kosova.
"Možemo sebe da lažemo da smo saglasni po tom pitanju. Naravno da nismo. Naravno da jedan deo misli da treba što pre predati Kosovo, to će Srbija biti zdravija, samo to neće i ne smeju javno da kažu. Drugi će da kažu - po svaku cenu braniti Kosovo i Metohiju, ali bez mene i moje dece", naveo je on.
Pročitajte i ovo: Petritsch: 'Kosovo treba da napravi ozbiljan korak ka Srbima'Kosovo je nezavisnost od Srbije proglasilo 17. februara 2008. godine, skoro deceniju nakon završetka rata i povlačenja srpskih snaga.
Više od 100 zemalja koje su priznale Kosovo, tu odluku su donijele u godini proglašenja nezavisnosti, 2008.
Od zemalja na Zapadnom Balkanu, pored Srbije, Kosovo ne priznaje još Bosna i Hercegovina.
Kosovo od 2011. godine, pod pokroviteljstvom Evropske unije, vodi dijalog sa Srbijom o normalizaciji odnosa. Taj proces podržavaju i Sjedinjene Države.
O izborima i 'prisustvu stranih faktora'
Vučić je, također, govorio o eventualnom povratku služenja obeveznog vojnog roka u Srbiji, ističući da se mora prvo vidjeti mišljenje njegovog vojnog kabineta.
"Pa ćemo svi da sagledamo, da vidimo, to nije proces koji se završava za mesec, dva, tri pa da se desi sutra. Moraju da se pripreme kasarne, da se vidi da li će da traje sto dana, ili sto dvadeset, da li će to uopšte da traje", kazao je.
Osvrćući se na izbore koji su sredinom decembra prošle godine održani u Srbiji, istaknuo je da je prije i nakon njih prisustvo "stranih faktora" bilo "ozbiljnije nego ikada", ne precizirajući o čemu i kome se radi.
"Neću da govorim, ali je svima jasno ko je. Hoću da izađem sa podacima, da vidite šta je tačno finansirano, kroz koje projekte, kako, na koji način, koliko obuka pre izbora, šta je činjeno tokom izborne kampanje, posle izbora", rekao je Vučić.
Upitan o najavama narednih protesta opozicije zbog izbornih nepravilnosti, rekao je da "dok nikoga ne tuku i ne ulaze na silu u institucije, neka rade šta hoće".
Nakon izbora koji su u Srbiji održani 17. decembra, domaće i međunarodne posmatračke organizacija, uključujući misiju Organizacije za evropsku sigurnost i suradnju (OSCE), ukazali su na brojne izborne nepravilnosti.
Pročitajte i ovo: Efekti zapadnog 'popravljanja' Aleksandra VučićaIzvijestili su, između ostalog, o zloupotrebama javnih sredstava, Vučićevoj medijskoj dominaciji pnegativnoj kampanji i širenju straha.
Najveća opoziciona koalicija "Srbija protiv nasilja" i dio građana, dvije sedmice su svakodnevno izlazili na proteste u Beogradu, tvrdeći da je vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) do pobjede došla izbornom krađom.