Brisevi sa Huanan pijace u Vuhanu sadrže genetski materijal divljih životinja

Pijaca Huanan u Vuhanu, januar 2020.

Brisevi pozitivni na korona virus sadrže i genetski materijal divljih životinja, navodi se u analizi tima istraživača u Kini.

Kako je preneo britanski BBC, to je pokazala analiza uzoraka uzetih pre više od tri godine na pijaci u Vuhanu koja se dovodi u vezu sa početkom pandemije korona virusa.

To je jedan od najvažnijih delova studije koja je ove sedmice objavljena u časopisu Nejčr (Nature) i čini ga sadržaj uzoraka prikupljenih sa tezgi, kaveza i mašina na vuhanskoj tržnici.

Analiza kineskog istraživačkog tima pokazala je da su neki uzorci, uzeti u delu pijace gde je prodavana divljač, bili pozitivni na korona virus. Kako se navodi, analiza je pokazala da su na tim lokacijama prodavane i žive životinje, naročito rakunski psi, za koje je sada poznato da su podložne virusu.

Nije dokaz kako je počelo

Kineski istraživači ipak ukazuju da njihova otkrića ne predstavljaju definitivan dokaz o tome kako je epidemija počela.

"Ovi uzorci ne mogu da dokažu da su životinje bile zaražene", navodi se u članku u časopisu Nejčr i dodaje da ostaje mogućnost da je virus na pijacu unela zaražena osoba.

Američki Federalni istražni biro (FBI) svojevremeno je saopštio da veruje da je najverovatnija teorija o curenju virusa iz laboratorije u Vuhanu, dok je takav scenario kao moguć navelo i Ministarstvo energetike Sjedinjenih Američkih Država.

Vlada Kine oštro je odbacila navode da korona virus potiče iz laboratorije.

Aktuelna analiza kineskih naučnika prva je recenzirana studija bioloških dokaza prikupljenih 2020. godine sa pijace Huanan na kojoj su prodavani plodovi mora i divlje životinje i koja je u središtu potrage za poreklom korona virusa.

Kineski istraživački tim objavio je prvobitnu verziju studije u februaru 2022. ali u njoj nije bilo svih podataka o genetskom materijalu iz uzoraka sa pijace.

Povezivanje korona virusa sa divljim životinjama prodavanim na pijaci Huanan moglo bi da otvori nova pitanja u istrazi izbijanja epidemije. Neki naučnici kažu da je to još jedan dokaz da je bolest prvobitno prešla sa zaražene životinje na čoveka ali su drugi pozvali na oprez pri tumačenju tih nalaza. U središtu druge teorije je stav da je virus slučajno procurio iz laboratorije u Vuhanu.

Pročitajte i ovo: Biden potpisao zakon kojim se skida oznaka tajnosti s dokumenata o podrijetlu COVID-a