Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će Srbija u ponedeljak 5. februara tražiti hitnu sednicu Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o Kosovu.
Vučić je to najavio nakon što su vlasti Kosova donele odluku o ukidanju srpskog dinara.
On je u obraćanju javnosti rekao i da je nakon odluke o ukidanju dinara došlo do ulaska kosovske policije u pojedine institucije srpskih Privremenih organa na Kosovu.
Na Kosovu je 1. februara stupila na snagu uredba Centralne banke Kosova (CBK) kojom je predviđeno da se za plaćanja koriste samo evri, čime je okončana upotreba srpskog dinara.
Vlada Kosova je saopštila da će se primena uredbe o gotovinskom poslovanju odvijati kroz laku tranziciju.
Pročitajte i ovo: Odluka Centralne banke Kosova o plaćanju u evrima stupa na snaguVučić je rekao da će Srbija kosovskim Srbima isplatiti oko 22 miliona evra unapred na ime plata, penzija i drugih davanja.
"Krenuli smo unapred da isplaćujemo plate, penzije i socijalna davanja Srbima na Kosovu, mnogo pre nego što je vreme za isplatu februarskih davanja. Do 12 sati smo ispaltili oko pet miliona evra", rekao je Vučić.
Najavio je da će u ponedeljak biti nastavljena dostava novca preko ovlašćenog i licenciranog prevoznika.
On je poručio da će Srbija učiniti sve da Srbi na Kosovu dobiju svoja primanja i da će tražiti rešenja za to.
Vučić je rekao da na Kosovu ima 31.831 zaposlenih, 29.115 penzionera i 31.586 korisnika socijalnih davanja.
Prema njegovim rečima na Kosovu postoje 34 pošte koje posluju u okviru Pošta Srbije - 11 severno od Ibra i 23 južno, kao i 14 bankomata i 216 zaposlenih.
Vučić je naveo i da banka "Poštanska štedionica" ima sedam bankomata i pet ekspozitura na Kosovu, kao i 45.214 klijenata.
Predsednik Srbije je izjavio da je odluka kosovskih vlasti o ukidanju srpskog dinara napad svih potpisanih sporazuma od 1999. godine.
"U svakom od tih akata je pravo Srbije da finansira određene aktivnosti, zdravstvo, školstvo, penzije", rekao je Vučić.
Pročitajte i ovo: Kosovo potvrdilo da ukida dinar od 1. februara, uz olakšanu prilagodbu za građaneVučić je naveo da je odluku o ukidanju dinara "samoinicijativno" doneo kosovski premijer Aljbin (Albin) Kurti.
On je ocenio da je cilj toga "etničko čišćenje Srba na Kosovu".
Naveo je da ukidanje dinara na Kosovu "nije bila niti je mogla" da bude tema dijaloga Beograda i Prištine u Briselu.
Kako je rekao neće biti razgovora Narodne banke Srbije i Centralne banke Kosova. Takođe je naveo da Priština, kada traži te razgovore, zapravo traži priznanje.
Osvrnuo se i na navode da banka "Poštanska štedionica" sada mora da traži licencu ili posebnu dozvolu.
"To ne morate zato što imate takozvani sistem prijavljivanja i sistem dozvole. Uvek je funkcionisalo po sistemu prijavljivanja. Opet to traže zbog priznavanja", dodao je Vućić.
Predsednik Srbije je izjavioi da veruje da će zapadni partneri "održati reč i pokušati da se izbore za elementarna prava srpskog stanovništva" na Kosovu.
On je rekao i da je napisao pismo povodom situacije na Kosovu koje će poslati predstavnicima članica Evropske unije, institucijama EU, predsednicima i premijerima članica Saveta bezbednosti uključujući Rusiju i Kinu, "koje smo u internim konsultacijama obavestili koliko smo zabrinuti".
Upitan o slučaju Banjska, Vučić je rekao da je istraga u toku i da će se u dogledno vreme izaći sa optužnim predlozima.
"To je posao nadležnih tužilaca, videćemo za koja krivična dela i kako i na koji način", dodao je.
Krajem septembra prošle godine naoružana grupa Srba napala je policiju Kosova u selu Banjska na severu zemlje.
Tada je ubijen narednik Afrim Bunjaku, a potom su u razmeni vatre ubijena i trojica napadača.