Srbija je pozornica za posrednički rat između Istoka i Zapada, izjavio je za Rojters predsednik Srbije Aleksandar Vučić, dok Beograd nastoji da održi delikatnu ravnotežu između svoje ambicije da se pridruži Evropskoj uniji i veza sa Rusijom i Kinom.
Vučićeva izjava dolazi dan nakon što su demonstranti na protestu u Beogradu protiv Parade ponosa mahali ruskim zastavama i nosili postere ruskog predsednika Vladimira Putina.
"Ne mogu da kažem da je (protest) bio posrednički konflikt jer je tamo bilo mnogo običnih ljudi... ali da li postoji posrednički konflikt u Srbiji... ima ga, nema sumnje, između Istoka i Zapada", rekao je Vučić govoreći za Rojters u svojoj kancelariji u Beogradu.
Vaš browser nepodržava HTML5
Srbija je kandidat za ulazak u Evropsku uniju, koja je njen pojedinačni najveći trgovinski partner i investitor.
Srbija je vojno neutralna zemlja, ali održava veze sa NATO-om i kupuje oružje od država članica.
Međutim, Srbija je skoro u potpunosti zavisna od ruskog gasa i takođe je kupovala oružje od Rusije. Kina je takođe veliki investitor, uglavnom u rudarstvu i infrastrukturi, podseća Rojters.
Iako je Srbija u Ujedinjenim nacijama osudila rusku invaziju na Ukrajinu, odbila je da se pridruži zapadnim sankcijama Moskvi.
I Peking i Moskva podržavaju protivljenje Srbije nezavisnosti Kosova, bivše beogradske južne pokrajine, zbog koje je vodila rat 1998-99.
"Pokušavamo da preživimo...sa što manje rana i ožiljaka", rekao je Vučić, bivši nacionalista koji je kasnije prihvatio proevropsku politiku, naveo je Rojters.
Pre nego što uđe u EU, Srbija mora da popravi odnose sa Kosovom, koje je proglasilo nezavisnost od Srbije 2008. godine.
Srbija i Kosovo vode pregovore o normalizaciji odnosa pod pokroviteljstvom Evropske unije koji bi trebalo da rezultiraju pravno obavezujućim sporazumom.
Poslednji spor koji je izazvao tenzije tiče se registarskih tablica automobila i ličnih dokumenata za Srbe, koji uglavnom žive na severu Kosova.
Iako su se Srbija i Kosovo složili da reše spor oko ličnih dokumenata, vlasti u Prištini su saopštile da lokalni Srbi moraju da promene registarske tablice sa srpskih na kosovske u roku od dva meseca od 1. septembra.
Vučić je rekao da ne veruje da vlasti u Prištini žele "ozbiljan razgovor ili ozbiljan dijalog", ali da veruju da mogu da nametnu svoje planove uz podršku Zapada.
"Verujem da će one zemlje koje... štite takozvanu nezavisnost Kosova... ubediti vlasti u Prištini da se ne igra (sa) sukobom u regionu koji je svakako pun problema" rekao je predsednik Srbije.
Srpski predsednik je rekao da se u narednim nedeljama očekuju dodatni razgovori i šatl diplomatija izaslanika EU i SAD kako bi se rešio problem sa registarskim tablicama.
Srbija i Kosovo su 27. avgusta postigli dogovor o spornom pitanju ličnih dokumenata.
Srbija je pristala da ukine dokumenta za vlasnike ličnih karata sa Kosova, dok je Kosovo pristalo da ih ne uvodi za vlasnike ličnih karata iz Srbije