Odlazak predsednika Srbije na svadbu sinu osuđenog ratnog zločinca Vojislava Šešelja, nije ostavio trajne posledice po odnos Srbije i Hrvatske, izjavio je ministar za ljudska i manjinska prava u Vladi Srbije i predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini, Tomislav Žigmanov za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Šešelj je u Hagu je 2018. osuđen na deset godina zatvora zbog ratnih zločina nad hrvatskim stanovništvom u vojvođanskom selu Hrtkovci.
Žigmanov, međutim, ocenjuje i da to "sigurno da ne može biti tumačeno kao pozitivan korak, kada je reč o odnosu prema onima koji su osuđeni za ratne zločine".
Na pitanje kakav je to uticaj imalo na život hrvatske zajednice u Srbiji, Žigmanov je rekao: "Sigurno da se tome nisu radovali".
Pročitajte i ovo: Vučić, Šešelj i veze kojih se ne odričuSnimak iz jednog beogradskog restorana na kojem Vučić sedi u društvu Šešelja dok im pevaju četničke pesme proširio se 12. juna društvenim mrežama.
Vučić je nakon objavljivanja videa, za televiziju Hepi izjavio da je bio na proslavi povodom venčanja Šešeljevog sina iako, kako je naveo, vode "različitu politiku".
"Ne stidim se što sam kumovima otišao da čestitam krštenje i venčanje", rekao je Vučić, odgovarajući na kritike dela javnosti u Srbiji i regionu.
Privatne i političke veze Aleksandra Vučića i Vojislava Šešelja datiraju od ratnih devedesetih, kada su zajedno bili u Srpskoj radikalnoj stranci.
Politika ujedinjenja "svih srpskih zemalja" u takozvanu veliku Srbiju, ratnohuškački govori i organizacija paravojnih jedinica odvela je Šešelja do optuženičke klupe međunarodnog suda.
Mehanizam za međunarodne krivične sudove, koji je nasledio postupke Haškog tribunala, osudio ga je u aprilu 2018. na kaznu od deset godina zatvora zbog podsticanja progona, deportacije i prisilnog raseljavanja Hrvata u selu Hrtkovci u Vojvodini 1992. godine.
U pritvoru u Ševeningenu bio je od 2003, a pušten je novembra 2014. zbog pogoršanog zdravstvenog stanja.
Politiku zbog koje je osuđen nastavio je javno da zastupa i po povratku Srbiju.
Vučić se sa Šešeljem razišao 2008. kada je aktuelni predsednik Srbije formirao Srpsku naprednu stranku. Prešli su put od najbližih saradnika, preko međusobnih optužbi i uvreda, do Šešeljeve javne podrške današnjoj Vučićevoj politici.