Predsednik Srbije Aleksandar Vučić zatražio je od Rusije podršku protiv rezolucije o genocidu u Srebrenici, o kojoj će se raspravljati pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija.
Vučić se u Njujorku 21. maja sastao sa predstavnikom Ruske Federacije pri Ujedinjenim nacijama Vasilijem Nebenzjom, koga je opisao kao "velikog prijatelja Srbije".
Kako je naveo na Instagramu, sa njim razgovarao o "poslednjim dešavanjima i pozicioniranjima zemalja pred glasanje o nacrtu rezolucije o Srebrenici".
"Naglasio sam da za Srbiju nema drugog puta sem borbe, do poslednjeg trenutka, za očuvanje obraza i slobode zemlje, zamolivši prijateljsku Rusku Federaciju da, i ovoga puta, stane uz nas u odbrani ponosa i dostojanstva srpskog naroda, ali i načela na kojima su zasnovane UN i pravičan globalni poredak", naveo je Vučić na svom Instagram nalogu.
Pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija će 23. maja na dnevnom redu biti rasprava o Predlogu rezolucije o genocidu u Srebrenici, čijem se usvajanju zvanični Beograd protivi.
Rezoluciju, kojom se 11. jul proglašava Međunarodnim danom sećanja na žrtve genocida u Srebrenici i osuđuje negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca, sponzorisalo je tridesetak država.
Uprkos presudama međunarodnih sudova, zvanični Beograd i vlasti Republike Srpske negiraju da je u Srebrenici u julu 1995. godine počinjen genocid nad Bošnjacima već govore o "strašnom zločinu".
Srbija aktivno lobira protiv usvajanja rezolucije u Ujedinjenim nacijama.
U tome ima podršku Ruske Federacije.
"Razmenili smo mišljenja o diplomatskim aktivnostima koje Srbija preduzima kako bi se, svime čime raspolaže, suprotstavila ovom presedanu i nakaradnim pritiscima koji podrivaju međunarodno javno pravo i samovoljno i selektivno određuju pravdu i istinu", napisao je Vučić nakon sastanka sa Nebenzjom.
Vučić je, kako je naveo, "ponovio zahvalnost Ruskoj Federaciji na doslednom stavu u pogledu podrške teritorijalnom integritetu i političkom suverenitetu Srbije".
U objavi na Instragramu je, kako kaže, "izrazio nadu da će se u četvrtak, i pored mnogih razočarenja, pokazati da Srbija ima dovoljno jakih, iskrenih i pouzdanih prijatelja.".
čitajte Uloga 'blagoslova' u politici SrbijeVučić je iz Njujorka poručio i da očekuje da će manje od 100 država glasati u UN-u za donošenje rezolucije o genocidu u Srebrenici, kao i da Srbija "nema šanse da pobedi velike i silne".
"Razgovarao sam sa našim prijateljima, oni očekuju preko 100 glasova 'za' od 193 zemlje, mi očekujemo da imaju manje od 100 glasova 'za', sve što budu imali ispod, značiće ogromnu podelu", rekao je on za Radio-televiziju Srbije.
Vučić je naveo i da će Rusi podneti na glasanje rezoluciju o genocidu nad sovjetskim narodom, da i "Belorusi imaju svoje ideje", te da će Srbija "svaku od tih rezolucija kosponzorisati".
Vaš browser nepodržava HTML5
Predsednik Srbije je izrazio uverenje i da će Narodna Republika Kina u Ujedinjenim nacijama glasati protiv rezolucije o Srebrenici, jer su to, kako je rekao, "srpska braća koja razumeju međunarodno pravo".
"Mi podržavamo princip jedne Kine. To je veoma važno da čuju naši kineski prijatelji. Ne samo da smatramo da je to mudar i jedino mogući princip, već smatramo i da je to apsolutno unutrašnja stvar Kine", rekao je Vučić.
Zvaničnici u Beogradu su više puta ponavljali podršku "politici jedne Kine" - prema kojoj je ostrvo Tajvan, koje sebe smatra suverenom državom, deo kineske teritorije.
Zauzvrat, vlasti u Pekingu pružaju podršku Srbiji u spoljnopolitičkim pitanjima, poput osporavanja nezavisnosti Kosova i njegovog članstva u međunarodnim organizacijama.
Vaš browser nepodržava HTML5