Vučić pozvao opoziciju da pokrene referendum da li da ostane na mestu predsednika Srbije

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je u utorak predstavnike opozicije da zatraže održavanje savetodavnog referenduma o njegovom ostanku na toj funkciji, kako bi se utvrdila podrška koju ima među građanima.

Vučić je Instagramu naveo da je nevladin Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) nedavno objavio rezultate istraživanja po kom bi na tom referendumu 52 odsto građana glasalo protiv njegovog ostanka funkciji.

"Ako su ovi navodi CRTE tačni, za mene je nemoguće da opstanem na mestu predsednika Srbije i zato, potrebno je da opozicione stranke predaju samo 67 potpisa (republičih poslanika), a imaju ih više od 80, za održavanje savetodavnog referenduma o predsedniku Srbije", rekao je Vučić.

Prema zakonu, referendum se raspisuje radi izjašnjavanja građana o predlogu akta, o potvrđivanju usvojenog akta ili o pitanju od opšteg značaja. Može biti obavezujući ili savetodavni.

Nevladina organizacija CRTA objavila je 11. januara rezultate istraživanja javnog mnjenja prema kojima bi, u slučaju da dođe do referenduma u ovom trenutku, 52 odsto građana uskratilo, a 34 odsto ukazalo poverenje predsedniku.

Istovremeno, istraživanje je pokazalo i da većina građana ne misli da bi rešenje za izlazak iz političke krize bio savetodavni, odnosno neobavezujući referendum o poverenju predsedniku Srbije, što je ideja potekla od Vučića.

Vučić je ocenio je da je Srbija pritisnuta "zajedničkim koordinisanim pritiskom spolja i iznutra na političkom nivou".

Po njegovim rečima, legitimitet je najvažnija stvar u politici, a suverenitet proističe iz narodne volje.

"Ja ću svakako poštovati odluku koja bude doneta na savetodavnom referendumu, i ukoliko odluka bude da više od 50 odsto, za samo jedan glas ljudi, želi da ne budem predsednik Srbije ja ću istog dana podneti ostavku na to mesto", izjavio je Vučić.

On je kazao da je "stvar razgovora" da li bi savetodavni referendum bio održan u martu, aprilu ili maju.

"To je način da celu krizu koju su izazvali nemoralnim zloupotrebama tragedije rešimo mirno i u skladu s objektivnim nalazima istraživanja javnog mnenja. Time Srbija ulazi u mirne vode", dodao je predsednik.

Pročitajte i ovo: Proteste i blokade zbog pada nadstrešnice podržava 61 odsto građana Srbije, saopštila CRTA

Duže od dva meseca u Srbiji traju blokade i protesti sa kojih građani, studenti i opozicija zahtevaju političku i krivičnu odgovornost za pad nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra kada je poginulo 15, a teško povređeno dve osobe.

Blokirano je više od 60 fakulteta na četiri državna univerziteta.

Istraživanje CRTE je, između ostalog, pokazalo i da 61 odsto građana Srbije podržava blokade i proteste, a da najveći broj njih (48 odsto) smatra da političku odgovornost za pad nadstrešnice treba da snose nadležni ministri, a potom predsednik Republike (39 odsto).

Istraživanje javnog mnjenja organizovano je, kako se navodi u saopštenju Crte, na reprezentativnom uzorku od 1.030 ispitanika na teritoriji Srbije od 20. do 28. decembra 2024. godine.

Vlast u Srbiji osuđuje proteste i blokade.

Pročitajte i ovo: 'Vetar u leđa': Utisci studenata dan nakon masovnog protesta na Slaviji

Betonska nadstrešnica stanične zgrade u Novom Sadu obrušila se svega nekoliko meseci nakon svečanog otvaranja stanice - posle trogodišnje rekonstrukcije i tvrdnji zvaničnika da je urađena po najvišim evropskim standardima.

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je povodom pada nadstrešnice u tom gradu 30. decembra podiglo optužnicu protiv 13 ljudi.

Među optuženima su bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i njegova pomoćnica Anita Dimoski, kao i bivša direktorka javnog preduzeća "Infrastrukture železnice Srbije" Jelena Tanasković.

U pritvoru je 10 optuženih, Vesić je na slobodi, dok su Tanasković i Dimoski u kućnom pritvoru.