SAD od sastanka Srbije i Kosova u Briselu očekuju primetan napredak

Specijalni savetnik u američkom Stejt Dipartmentu Derek Šole i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, Beograd, 12. januara 2023.

Specijalni savetnik u američkom Stejt Dipartmentu Derek Šole je u telefonskom razgovoru sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem 26. februara istakao da Sjedinjene Američke Države(SAD) potpuno podržavaju predlog Evropske unije(EU) o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.

Šole očekuje da sastanak u Briselu bude konstruktivan, uz primetan napredak ka dogovoru.

Takođe je rekao da treba da budu primenjeni sporazumi, ranije potpisani u procesu dijaloga, što podrazumeva i uspostavljanje Zajednice srpskih opština.

Šole je na Twitteru objavio da pozdravlja kontinuiranu predanost Srbije konstruktivnom angažmanu u predlogu EU, za osiguranje mira i stabilnosti u regiji.


Predsednik Srbije je rekao da očekuje veoma težak sastanak, ali da je Srbija privržena miru i stabilnosti u regionu, te da je u tom kontekstu spreman da radi na konceptu i primeni ponuđenog plana uz jasno određena ograničenja.

Sastanak premijera Kosova Aljbina Kurtija i predsednika Srbije Aleksandra Vučića zakazan je za 27. februar u Briselu.

Očekuje se da će na dnevnom redu biti predlog EU za normalizaciju odnosa dve strane, u kome je jedna od tačaka upravo realizacija do sada postignutih sporazuma.

Pročitajte i ovo: Evropski lideri uoči sastanka Vučića i Kurtija: Očekujemo razgovore oko predloga EU

U predlogu EU o normalizaciji odnosa se eksplicitno ne pominje međusobno priznanje ili učlanjenje Kosova u Ujedinjene nacije, ali se od Srbije traži da ne ometa članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama.

Predviđa i da dve strane poštuju suverenitet i integritet druge zemlje.

Podrazumeva i jednaka prava, priznanje državnih simbola, poseban tretman za srpsku zajednicu na Kosovu, te realizaciju do sada postignutih dogovora u okviru dijaloga.

Kosovo i Srbija vode dijalog o normalizaciji više od deset godina s ciljem postizanja konačnog dogovora. Međutim, strane imaju različita očekivanja kako bi on trebao da izgleda.Kosovo insistira na međusobnom priznanju a Beograd traži kompromisno rešenje.

Pročitajte i ovo: Most: Da li je sporazum o Kosovu poslednji evropski voz za Srbiju?