Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa patrijarhom Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirijem, objavljeno je na Vučićevom Instagram nalogu.
Objavljene su fotografije susreta, ali ne i detalji sastanka Vučića sa poglavarom Srpske pravoslavne crkve.
"Zajedno sa patrijarhom srpskim Gospodinom Porfirijem. Zajedno u završavanju hrama Svetog Save, od njegove Svetosti, ali i u želji da naučim mnogo o brizi za naš srpski narod, o naporima da ljudima vraćamo veru da radom, marljivošću i čestitošću možemo da menjamo sve na bolje", napisano je Vučićevom Instagram nalogu buducnostsrbijeav.
Do susreta Vučića i Porfirija došlo je dva dana nakon ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog SPC u Crnoj Gori Joanikija. Joanikija je 5. septembra u Cetinjskom manastiru ustoličio patrijarh Porfirije, a ceremoniju ustoličenja pratilo je angažovanje jakih policijskih snaga zbog protesta u kojima je povređeno oko 60 osoba.
Tokom ustoličenja Cetinje je bilo pod policijskom opsadom, a veerski velikodostojnici u Cetinjski manastir su dovedeni helikopterom Vojske Crne Gore kojim su i vraćeni u Podgoricu nakon višesatnog crkvenog obreda. Obezbeđivale su ih specijalne antiterorističke jedinice.
Komentarišući dešavanja na Cetinju, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je izjavio 5. septembra "sve zasluge za čin ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog Srpske pravoslavne crkve (SPC) Joanikija na Cetinju pripadaju Vladi Crne Gore" i dodao da je srpska tajna policija "samo neko ko je prikupljao informacije i dostavljao nadležnim organima".
Pročitajte i ovo: Poraz i države i crkve na CetinjuKako je došlo do protesta na Cetinju?
Proteste na Cetinju su organizovale crnogorske nacionalne organizacije i pokreti, predvođene najjačom opozicionom Demokratskom partijom socijalista (DPS), a podržao ih je i predsednik Crne Gore Milo Đukanović.
Nasuprot njima, ceremoniju ustoličenja na Cetinju, podržali su premijer Zdravko Krivokapić i deo ministara Vlade Crne Gore, bliskih Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Aktuelnu Vladu izglasale su dominantno prosrpske partije koje su osvojile vlast na izborima avgusta prošle godine i nakon tri decenije smenile Đukanovićev DPS.
Uticaj Srpske pravoslavne crkve na društvena i politička zbivanja u Crnoj Gori naglo je porastao nakon izbora, na kojima su pobedile političke snage koje je otvoreno podržala ova crkva, uključujući i aktuelnog premijera Zdravka Krivokapića, koji je upravo na predlog SPC-a bio na čelu opozicione liste u kojoj dominira prosrpski Demokratski front.
Vaš browser nepodržava HTML5
Zvanični Brisel je poslednje događaje u Crnoj Gori ocenio kao "zabrinjavajuće".
Najava ustoličenja na Cetinju izazvala je visoke etničke tenzije između građana srpskog i crnogorskog nacionalnog korpusa u Crnoj Gori, pre svega zbog mesta održavanja.
Cetinje je kulturno-istorijski centar Crne Gore i simbol duhovne, državne i nacionalne samobitnosti Crnogoraca. Istovremeno je i sedište Mitropolije SPC u Crnoj Gori i mesto gde je ustoličena većina mitropolita.
Vaš browser nepodržava HTML5