Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da će tek biti doneta odluka da li će Srbija učestvovati u gradnji nuklearki u okolnim zemljama ili će i sama praviti modularne nuklearke, odnosno male modularne nuklarne rekatore.
"Pre šest dana sam razgovarao sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom i ponudio da Srbija otkupi 15 odsto u njihovoj nuklearnoj elektrani, koja će biti završena 2035. godine, i spremna je da plati dobru cenu", rekao je Vučić u Obrenovcu tokom obilaska radova na revitalizaciji bloka B1 u Termoelektrani Nikola Tesla B.
Vučić je rekao da je razgovarao i sa doskorašnjim bugarskim premijerom Bojkom Borisovim o njihovoj nuklearki u Belenu.
U Srbiji je od 1989. godine nakon nuklearne katastrofe u Černobilju, nekadašnjem Sovjetskom savezu, današnjem prostoru Ukrajine, na snazi moratorijum na izgradnju nuklearnih elektrana.
Međutim, nakon decenija moratorijuma na izgradnju nuklearnih elektrana zvaničnici u Srbiji počeli su da zagovaraju okretanje ka nuklearnoj energiji.
Pročitajte i ovo: Srbija sve bliža nuklearnoj energijiPredsednik Srbije Aleksandar Vučić je 23. oktobra rekao da je Srbija spremna da gradi nuklearnu elektranu u Pakšu (Paks) u Mađarskoj i da je o tome već razgovarao sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.
"Razgovori sa Putinom bitni za energetsku budućnost Srbije"
Vučić je novinarima rekao da, ukoliko 25. novembra u Moskvi uspešno završi razgovore sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom o uvozu gasa, "osigurana je energetska budućnost Srbije".
On je dodao da se cena struje za domaćinstva neće menjati, a da će se za privredu naći rešenje kojim će biti zadovoljna i Elektroprivreda Srbije (EPS) i privrednici.
"Cena struje za industriju mora da bude malo iznad proizvođačke cene, ali mnogo povoljnija nego na berzi. Pregovaraćemo, lomićemo se, hoćemo da investitori ostanu ovde, a cena struje je još jedna povoljnost uz kvalifikovanu radnu snagu", rekao je Vučić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 15. oktobra da je snabadevanje ruskim gasom u Srbiji stabilno, ali i da ugovor koji definiše cenu gase ističe krajem godine, a da je ruska strana u pregorima predložila trostruku cenu gasa u odnosu na postojeću, prenela je Radio-televizija Srbije (RTS).
"Ono što nam sada Rusi nude, a to je formula 70 odsto od tržišne cene i 30 odsto naftne formule, što je oko 780 dolara, znači da bi cena bila tri puta veća nego danas", objasnio je Vučič.