Vučić rekao da je NIS potpao pod sankcije EU

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je 31. marta za Radio-televiziju Srbije da je Naftna industrija Srbije (NIS) već potpala pod sankcije Evropske unije (EU) zavedene protiv Rusije i da Srbija već razgovara sa predstavnicima EU o uvozu nafte što će, kako je rekao, "biti rešeno".

"Verujem da ćemo mudrom politikom učiniti sve da sačuvamo ekonomiju u našoj zemlji i srećan sam što je Srbija svojim odgovorom vezanim za Rusiju pokazala da ume da poštuje međunarodno javno pravo bez izgovora i izvinjenja", rekao je Vučić.

On je dodao da Srbija ne učestvuje u "histeriji" koja postoji u "određenim zemljama", već da je Srbija pokazala "zrelost".

Ministarstvo rudarstva i energetike saopštilo je 30. marta da analizira sve varijante i rešenja za obezbeđivanje sigurnog snabdevanja u slučaju prekida isporuke sirove nafte NIS-u Jadranskim naftovodom (JANAF).

Transport sirove nafte u Srbiju, kako se ističe u saopštenju, obavlja se pre svega cevovodnim putem, odnosno naftovodom JANAF, koji povezuje luku Omišalj u Hrvatskoj sa transportnim sistemom Javnog preduzeća Transnafta, odakle se otprema do rafinerija u Novom Sadu i Pančevu.

Pročitajte i ovo: Ministarstvo energetike Srbije razmatra rešenja u slučaju prekida isporuke nafte NIS-u

Iz JANAF-a sa sedištem u Zagrebu su 29. marta saopštili da uredba EU doneta 15. marta utiče na ugovor koji je JANAF zaključio sa Naftnom industrijom Srbije (NIS), a koji važi do decembra 2022.

Nekadašnji državni naftni gigant NIS od 2008. godine je u većinskom vlasništvu ruske državne kompanije Gasprom Njefta.

EU je u četvrtom paketu sankcija protiv Rusije 15. marta, zbog njene invazije na Ukrajinu, uključila zabranu ulaganja u ruski energetski sektor.

Mere pogađaju ruske naftne kompanije Rosnjeft, Transnjeft i Gasprom Njeft.

Srbija nije uvela sankcije Rusiji nakon invazije na Ukrajinu 24. februara i tako ostaje neusklađena sa spoljnom politikom EU kada je reč o Rusiji.

Na sednici Generalne skupštine UN-a 2. marta Srbija se pridružila osudi invazije Rusije na Ukrajinu.

Pročitajte i ovo: Ukrajinska ambasada očekuje da će Srbija Rusiji uvesti sankcije

Vučić je izjavio 31. marta za RTS i da je imao "korektan" razgovor sa novim ambasadorom SAD u Srbiji Kristoferom Hilom i da očekuje unapređenje bilateralne saradnje.

"Imao sam dobar razgovor sa Hilom. Moramo da radimo i razumemo razlike između nas (Srbije i SAD)", rekao je Vučić.