Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 8. novembra da u izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije ima dobrih stvari i da se vidi "pomak" u reformama.
"Ali moramo još mnogo toga da uradimo. Postoje i prepreke i one se najčešće vezuju za Kosovo i Metohiju, ali ništa neočekivano", rekao je Vučić za televiziju Prva.
On je naveo da je "važno da idemo napred na evropskom putu, ali da uvek umemo da čuvamo naše državne i nacionalne interese".
Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Emanuel Žiofre (Emanuele Giaufret) uručio je 8. novembra premijerki Srbije Ani Brnabić godišnji izveštaj Evropske komisije.
On je rekao da Komisija očekuje napredak Srbije u normalizaciji odnosa sa Kosovom i usklađivanje sa spoljnom politikom Unije.
Pročitajte i ovo: Srbiji uručen izveštaj Evropske komisije, premijerka zadovoljna"Stopa usklađivanja i kada je reč o restriktivnim merama Rusiji, ali i brojnim deklaracijama stagnira", rekao je Žiofre.
On je naglasio da je u osnovi svih odluka Evropske komisije da proširenje zauzima centralno mesto u politici EU, i dodao da prilika postoji i da je treba iskoristiti.
Premijerka Srbije rekla je da je Evropska komisija "prepoznala jasan napredak Srbije" na evropskom putu.
U godišnjem izveštaju Srbija je dobila loše ocene u poglavljima 23 i 24 o vladavini prava, dok se ukazuje da Beograd nije uveo sankcije Rusiji i nije zatvorio prostor stranom mešanju i manipulaciji informacijama.
Pročitajte i ovo: Evropska komisija traži od Srbije da ispuni obaveze iz dijaloga s Kosovom i sarađuje po pitanju BanjskeU izveštaju, u koji Radio Slobodna Evropa (RSE) ima uvid, navodi se da bez obzira na aspiracije za članstvo u EU kao strateški cilj zemlje, Srbija sklapa trgovinske sporazume s Kinom i ostalim trećim zemljama koje ne ispunjavaju briselske standarde.
Evropska komisija takođe navodi da Srbija treba da uloži više napora i napravi kompromise kako bi proces normalizacije odnosa s Kosovom krenuo napred, ali i da je neophodno da ispuni svoje obaveze u okviru dijaloga i da se posveti punoj primeni svih prethodnih sporazuma.
Srbija se, pored Crne Gore smatra liderom u procesu pregovora o članstvu, ali od 2021. godine nije otvorila nijedan klaster zbog odbijanja da uvede sankcije Rusiji.
Odnosi sa Kosovom takođe ostaju ključni za evropski put zemlje.