Vrijeme za rješavanje otvorenih pitanja između Srbije i BiH

U BiH se rezultati izbora u Srbiji posmatraju kao očekivani. Iako se ne očekuju neke velike promjene u međudržavnoj politici, ipak analitičari smatraju da je sada šansa i da bi moralo doći do prisnijeg odnosa Beograda i Sarajeva, te do rješenja brojnih otvorenih pitanja. Opozicija u RS, pak, takodje vidi šansu da bi izbori u Srbiji mogli da utiču i na predstojeće opšte izbore u tom bh. entitetu.

Bez obzira na apsolutnu pobjedu Aleksandra Vučića i njegovih naprednjaka u Srbiji, u Bosni i Hercegovini preovladava mišljenje da se politika Beograda prema Sarajevu neće promijeniti. Profesor Fakulteta političkih nauka u Sarajevu Zarije Seizović mišljenja je da će se međudržavni odnosi formirati od konkretnih situacija i pitanja koja se pojavljuju kao goruća.

„S tim da bi se to moglo nazvati nekim prilično solidnim susjedskim odnosima, ali ne i dobrosusjedskim.“

Banjalučki profesor javnog mijenja Mladen Mirosavljević smatra da Vučić u odnosima sa regionom ne povlači sam poteze, već da kao praktičan političar osluškuje sve zemlje koje su jako bitne za procese koji se odigravaju u Srbiji.

„Vučić kao praktičan čovjek, a najmoćniji čovjek trenutno u Srbiji, neće mijenjati odnose ni Srbije, ni svoje stranke, ni svoje lično, prema Bosni i Hercegovini. Mislim da će ta politika biti izuzetno praktična u tom smislu da će se uvažavati pozicija Bosne i Hercegovine i realni odnosi u njoj.“

Očekivanja su da bi ipak rezultati izbora u Srbiji mogli ipak imati nekog uticaja na Republiku Srpsku. Potpredsjednik SDS-a Ognjen Tadić tvrdi da bi vladajući SNSD mogao zaigrati na kartu netrpeljivosti prema Vučićevim naprednjacima.

„Da će oni upasti u zamku i da će pokušati da uvjere građane Republike Srpske kako su ljudi iz Srbije, u prvom redu Srpska napredna stranka, protiv Milorada Dodika, a samim tim i neko ko nije poželjan na ovom prostoru.“

Potpredsjednik SNSD-a Igor Radojičić, sa druge strane, kaže da očekuje korektne odnose sa Srbijom.

„Pretpostavljam da će fokus Beograda više biti prema evropskim pitanjima, a da će se manje baviti, ili da će biti manje fokusiran na region i na Bosnu i Hercegovinu i Republiku Srpsku.“