Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država(SAD) je zadržao pristup često korištenoj piluli za abortus, presuđujući da lijek može ostati dostupan dok traje pravni proces.
U podijeljenoj odluci također je odbacio ograničenja mifepristona koja je uveo niži sud, čime će biti zadržan status quo.
Budućnost lijeka dovedena je u pitanje nakon što je teksaški sudija pokušao poništiti njegovo dugogodišnje odobrenje.
Naime, sudija Metju Kačmarik u Teksasu, kojeg je imenovao Donald Tramp, 7. aprila je zaustavio odobrenje Uprave za hranu i lijekove (FDA) za mifepriston.
Sat vremena nakon presude u Teksasu, savezni sudija u Vašingtonu, kojeg je imenovao bivši predsjednik SAD Barak Obama, izdao je zabranu u posebnom slučaju, naredivši FDA da zadrži lijek na tržištu u 17 saveznih država i Distriktu Kolumbija, gdje je abortus legalan.
Presuda u Teksasu jedna je od najbitnijih otkako je Vrhovni sud, koji ima konzervativnu većinu 6-3, prošlog ljeta poništio presudu u slučaju Ro protiv Vejda koja je decenijama štitila ustavno pravo žena na abortus.
Pristalice prava na abortus strahuju da bi odluka sudije u Teksasu otvorila put za zabranu postupka prekida trudnoće u saveznim državama koje vode republikanci.
Slučaj bi mogao imati široke implikacije na pristup abortusu, piše BBC.
S presudom od petka, slučaj mifepristona sada se vraća nižem 5. okružnom apelacionom sudu.
Vjerovatno će slučaj ponovo doći pred Vrhovni sud, donoseći najznačajniju presudu po pitanju abortusa.
Pročitajte i ovo: Spor oko pilula za abortus izgleda ide na Vrhovni sud SADKorištenje tableta za pobačaj najčešća je metoda za prekid trudnoće u SAD-u od 2000. godine, kada je američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) odobrila mifepriston - glavni lijek koji se koristi za medikamentozne pobačaje.
Taj lijek se uzima s misoprostolom, lijekom koji uzrokuje grčeve koji prazne maternicu. Koristilo ga je više od pet miliona žena u SAD-u za prekid trudnoće.