Pad vrednosti akcija na Volstritu nastavljen je utorak, 26. septembra, na najniži nivo od juna.
Indeks S&P 500 je bio niži za jedan odsto u popodnevnom trgovanju, što je peti pad u poslednjh šest dana. Do2 Jones Industrial Average je u crvenom 0,8 procenata na 33.726, a Nasdaq 1,1.
Akcije su oslabile ovog meseca, koji je na putu da bude najgori na Volstritu od početka godine, nakon što su tržišta uvidela da će Federalne rezerve (Fed) zaista dugo zadržati visoke kamatne stope.
Zbog toga su prinosi na obveznice blizu najviših nivoa od 2007. godine.
Prema jednom istraživanju, poverenje potrošača je slabije nego što su ekonomisti očekivali. To je zabrinjavajuće jer je snažna potrošnja američkih domaćinstava bila bedem koji je čuvao ekonomiju od dugo predviđane recesije.
U odvojenom izveštaju se navodi da je usporena prodaja novih domova širom zemlje prošlog meseca za više nego što su ekonomisti očekivali, dok se u trećem izveštaju navodi da bi se proizvodnja u Merilendu, Virdžiniji i Karolini mogla stabilizovati nakon više od godinu dana pada.
Dok su stanovanje i proizvodnja osetili efekat visokih kamatnih stopa, privreda je sveukupno u dovoljno dobrom stanju da izazove zabrinutost da još uvek postoji pritisak na inflaciju.
To je nagnalo Fed prošle nedelje da saopšti da će sledeće godine verovatno smanjiti kamatne stope za manje nego što se ranije očekivalo. Glavna kamatna stopa Fed-a je već na najvišem nivou od 2001. godine u nastojanju da obori inflaciju.
Osim visokih kamata, Volstrit muči i duga lista drugih briga. Najneposrednija je pretnja još jednog zatvaranja (shutdown) američke vlade zbog izostanka dogovora republikanaca i demokrata oko potrošnje.
Pročitajte i ovo: Republikanci traže smanjenje troškova dok raste rizik od zatvaranja vlade SADVolstrit se u prošlosti suočavao sa takvim gašenjem, a akcije su istorijski bile turbulentne uoči njih, kaže Lori Kalvasina (Calvasina), analitičarka RBC Capital Markets.
U prethodnih sedam zatvaranja koja su trajala deset ili više dana od 1970-ih, otkrila je da je S&P 500 pao u proseku za otprilike uoči. Akcije su uspele da se održe prilično dobro tokom zatvaranja, padajući u proseku za samo 0,2 odsto, pre nego što su se nakon toga značajno oporavile.
Pored pretnji višim kamatnim stopama na duže vreme i mogućim zatvaranjem federalnih institucija, Volstrit se takođe bori sa višim cenama nafte, nestabilnim ekonomijama širom sveta, štrajkom američkih automobilskih radnika koji bi mogao da izvrši veći pritisak na inflaciju
Akcije velikih tehnoloških kompanija (Big Tech) obično su među najteže pogođenim. Epl (Apple) je pao za 1,7 procenata, a Majkrosoft (Microsoft) 2,6.
Akcije Amazona su pale za 2,7 odsto jer se suočava sa tužbom Federalne trgovinske komisije i 17 državnih tužilaca. U tužbi se navodi da ovej gigant e-trgovine koristi svoju poziciju na tržištu kako bi naduvao cene na drugim platformama, preoptereti prodavce i uguši konkurenciju.
Akcije su takođe padale na tržištima u inostranstvu, sa nižim indeksima širom Azije i većeg dela Evrope.
U Kini i dalje brinu oko veoma zaduženog investitora za nekretnine Evergrande. Tamošnja kriza tržišta nekretnina ugrožava ekonomski rast i izaziva zabrinutost zbog finansijske nestabilnosti.
Cene sirove nafte su rasle, povećavajući zabrinutost zbog inflacije. Barel referentne američke sirove nafte porastao je 0,9 odsto na 90,51 dolara.
Nafta Brent, međunarodni standard, porasla je za 0,7 procenata na 92,51 dolara za barel.
Pročitajte i ovo: Nafta ponovo ide ka ceni višoj od 100 dolara po barelu
Izvor: AP