Sve manje spremnosti na dogovor

Foto: Midhat Poturović

Hrvatski ministri u Vladi Federacije BiH povukli su se iz rada Vlade nakon što su u četvrtak preglasani u donošenju odluke o trasi budućeg autoputa na Koridoru 5c.

Bošnjački ministru u Vladi Federacije Bosne i Hercegovine načinom donošenja odluka demonstriraju "brutalnu silu" što je i glavni razlog da u radu tog tijela više ne sudjeluju ministri iz reda hrvatskog naroda, pojasnio je medijima zamjenik federalnog premijera i ministar finansija Vjekoslav Bevanda.

Ministri Vjekoslav Bevanda, Feliks Vidović, Nevenko Herceg i Damir Ljubić usprotivili su se prijedlogu po kojem bi autocesta trebala biti izmještena istočnije od Neretve, kako bi zaobišla područje Počitelja i Blagaja.

Istovremeno, Stranka demokratske akcije najavila je povlačenje iz Vijeća ministara BiH ukoliko ne bude imenovan ministar sigurnosti. Da li su prijetnje koje jedni drugima upućuju jedini sistem po kojem funkcioniše postojeća vlast?

Diletantski pristup

Opšta je ocjena da je u BiH sve manje spremnosti na dogovor. Vladajuća koalicija sve češće koristi prijetnje blokadom državnih ili entitetskih institucija ukoliko se ne zadovolje njihovi stranački interesi. No, ne treba biti poznavalac politoloških nauka da čovjek shvati da je ovakav pristup diletantski, kaže akademski profesor i predsjednik Kruga asocijacije nezavisnih intelektualaca Hidajet Repovac:

„Mi smo došli na sami rub ekonomske propasti upravo zbog takvih ljudi koji se nameću kao političari, a ustvari velike su neznalice.“


Posljednjih mjeseci vlast u BiH najviše se bavila pitanjima nacionalne zastupljenosti na funkcijama i ugrožavanjem, odnosno odbranom nacionalnog interesa nekog naroda.

Najave blokade institucija vlasti počele su još prije nekoliko dana kada je odlučeno da se za čelnog čovjeka Direkcije za evropske integracije imenuje Hrvatica (koja je imala daleko najveći broj bodova na konkursu) umjesto Bošnjakinje (jer ta funkcija do sada je bila rezervisana za Bošnjake). Halid Genjac, član Predsjedništva SDA:

Halid Genjac
„Ovakva završnica imenovanja proizvodi neke još veće probleme. Tu mislim na pogoršanje odnosa među strankama parlamentarne većine, produbljivanje nepovjerenja i, naravno, prouzrokuje dalje blokade.“

Iz HDZ-a već dugo se žale na preglasavanja budući da su najmalobrojniji od konstitutivnih naroda. Kada je SDA najavila blokadu rada Vijeća ministara ukoliko njihov kandidat ne bude izabran za ministra sigurnosti, i HDZ je odlučio ''pokazati zube'' i najaviti da neće više učestvovati u radu federalne Vlade zbog preglasavanja oko pomjeranja trase autoputa Koridor 5C. Marinko Čavara, član Predsjedništva HDZ-a:

„Spremnost za razgovor i dogovor sve manje postoji jer samo aktueliziranje na državnoj razini određenih zastupnika zastupljenosti pojedinih naroda implicira na to da se Fedarcija na razini Federacija sasvim drukčije ponaša. To pokazuje jednu licemjernost u politici.“

Kukavički potez

Nacionalna zastupljenost toliko je banalizirana da je dovoljan razlog za svađu čiji je kadar na čelu institucije- bilo da je u pitanju agencija za doping ili uprava za zaštitu zdravlja bilja.

Dodikovi socijaldemokrati poručuju kako su potezi njihovih koalicionih partnera SDA i HDZ-a u posljednjih nekoliko mjesci neozbiljni, mada su se i sami koristili istom metodom u više navrata. Dušanka Majkić, šef Kluba poslanika SNSD-a u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH:

Dušanka Majkić
„To je kukavički potez svih političkih partija koje nemaju ideju kako da ova zemlja krene bržim korakom, nego da pobjegnu i da se na taj način operu očekujući da će narod do sljedećih izbora zaboraviti taj njihov bijeg i ponovo glasati za njih.“

Opozicione stranke kažu kako je jasno da se radi o rano započetoj predizbornoj kampanji pred opšte izbore koji se u BiH održavaju naredne godine. Mladen Ivanić, bivši ministar vanjskih poslova BiH i predsjednik PDP-a:

„Ovo je jedan klasični metod političke promocije, svako se želi predstaviti kao veliki branitelj sopstvenih nacionalnih interesa. Krajnji rezultat je jako loš po BiH. Ona odavno nije bila u težoj političkoj situaciji nego što je u ovom trenutku.“

Istjerati sve redom

I građani BiH, ma koliko se činili naivni jer uvijek biraju iste političare, svjesni su da su najave blokade institucija samo jeftina politička igra:

„Pripremaju se za sljedeće izbore - da svoj tor zatvore.“
„To je jedna garnitura koja vlada već 20 godina na lopovski način u ovom zemljom. To je jedan obična mafija od koje ništa ne možeš dobro očekivati.“
„Ja mislim da je to sve dogovor neki. To su njihovi trikovi.“
„Istjerati sviju redom. Samo sebi hapaju - ništa drugo.“
„Vrlo teško će oni izaći iz vlasti zato što su se oni i borili da uđu u vlast da ne bi narodu bilo dobro, a samo njima da bude. To je ono bacanje prašine u oči, ništa posebno.“

Parlament BiH
Da su stranački interesi ispred države, a time i građana koji u njoj žive, potvrđuje i podatak Centra civilnih inicijativa o učinkovitosti rada vlasti u BiH u odnosu na, recimo, vlast susjedne Hrvatske. Ivica Čavar iz CCI-a:

„Parlamentarna skupština BiH usvojila je tek 23 posto zakona planiranih programom rada. Usporedbe radi: u istom periodu hrvatski Sabor je usvojio čak 121 zakon, što je četiri puta više od zakona koje je usvojila Parlamentarna skupština BiH.“

Predsjedavajući Nezavisnog kruga intelektualaca Hidajet Repovac smatra da je jedino rješenje povlačenje dosadašnjih vlastodržaca:

„Mislim da se ovdje radi o trećerazrednim političarima i u većini slučajeva velikim diletantima što se tiče vođenja politike, koji su više za neke nacionalne, nereprezentativne institucije koje bi ih fino sklonile iz javnog života i učinile da oni ništa nemaju sa politikom i javnim životom, jer ovako upropaštavaju ljude u BiH.“

Sadašnja politička situacija spada u domen već viđenog. Ovo je samo pouzdan scenarij nacionalnog grupisanja do novih izbora, nakon kojih će ponovo praviti nove - stare koalicije i glumiti spremnost na saradnju dok ne podijele funkcije.