Predsednica Kosova Vjosa Osmani je izjavila da bi predlog nacrta statuta Zajednice opština sa srpskom većinom trebao da razmotri Ustavni sud.
Osmani je ovaj stav iznela na sastanku sa ambasadorom Sjedinjenih Država na Kosovu Džefrijem Hovenijerom (Jeffrey Hovenier), saopšteno je iz Predsedništva Kosova.
Dodaje se da je na sastanku bilo reči i o poslednjem razvoju dešavanja u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije.
"Predsednica Osmani je istakla da se Kosovo dosledno pokazalo kao konstruktivna strana, dok Srbija nastavlja sa selektivnim pristupom koji onemogućava punu primenu Briselskog sporazuma i aneks (dokumenta) iz Ohrida", navodi se u saopštenju.
Zajednica opština sa srpskom većinom je dogovorena u okviru dijaloga Kosova i Srbije i kosovskim Srbima bi trebala da pruži veću autonomiju. Za Kosovo je do sada bio sporan sporazum o principima za formiranje Zajednice iz 2015., za koji je Ustavni sud utvrdio da nije u skladu sa zakonodavstvom.
Poslednji predlog nacrta statuta Zajednice, međunarodne diplomate su Kosovu i Srbiji predstavile na sastanku 21. oktobra.
Pročitajte i ovo: Borelj: Dogovor Kurtija i Vučića nije bio moguć zbog uzajmano neprihvatljivih preduslovaEU, koja posreduje dijalogom, je ranije navela da se radi o "modernom evropskom predlogu." Sadržaj tog statuta nije objavljen, a od strana je zatraženo da ne otkrivaju detalje o njemu.
Predsednica Evropske komisije (EK) Ursula fon der Lajen (Ursula von der Leyen) je tokom posete Beogradu 31. oktobra izjavila da je primena Ohridskog sporazuma de fakto priznanje nezavisnosti Kosova od strane Srbije. Ona je dan ranije u Prištini zatražila od Kosova da formira Zajednicu.
Pročitajte i ovo:
Von der Leyen: Kosovo da prihvati Zajednicu opština sa srpskom većinom, Srbija de facto priznanjeLajen u Beogradu: Sprovođenje Ohridskog sporazuma je de facto priznanje KosovaPremijer Kosova Aljbin Kurti je krajem prošle nedelje rekao da su ga zapadni izaslanici tokom posete Prištini 21. oktobra uverili da je predlog za formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom napisan pažljivo i u skladu sa Ustavom Kosova.
"Ukoliko bude potpisan, predviđeno je da ga odmah proveri Ustavni sud, pa da Ustavni sud kao odgovor da ocenu ustavnosti tog predloga", rekao je Kurti 27. oktobra.
Na pitanje da iznese više detalja, Kurti je rekao da želi da poštuje zahtev da se dokument ne objavljuje.
Inače, za implementaciju sporazuma za Zajednicu opština sa srpskom većinom na Kosovu do sada je su izrađena četiri nacrta statuta: Nacrt statuta Upravljačkog tima, nacrt vizije premijera Kosova Aljbina Kurtija, nacrt statuta premijera Albanije Edija Rame i nacrt statuta Udruženja koji je izradila nemačka organizacija Friedrich-Ebert-Stiftung (FES).
Kosovo je odbijalo da je formira uz obrazloženje da može štetno uticati na unutrašnju funkcionalnost zemlje, dok Srbija insistira da se implementira onako kako je dogovorena u Briselu.