Više javno tužilaštvo u Beogradu zatražilo je 10. januara hitno reagovanje Visokog saveta tužilaštva zbog "pritisaka raznih interesnih grupa" na rad ovog tužilaštva i osudu blokada i skupova "koji se tim povodom održavaju".
Visoki savet tužilaštva je samostalan državni organ koji obezbeđuje samostalnost javnog tužilaštva.
"Nereagovanje Visokog saveta tužilaštva na gotovo svakodnevno ugrožavanje samostalnosti javnih tužilaca i javnih tužilaštava, među kojima su i pretnje lustracijom, duže vreme stvaraju atmosferu linča nosilaca javnotužilačkih funkcija", navodi se u saopštenju Višeg javnog tužilaštva.
Ovo tužilaštvo je saopštilo i da će "i pored pritisaka" odluke donositi u skladu sa Ustavom i zakonima Srbije i kao Evropskom konvencijom ljudskim pravima i osnovnim slobodama "među kojima je i pretpostavka nevinosti".
"Podsećamo javnost da o tome da li određena radnja sadrži elemente krivičnog dela i kojeg ili je u pitanju prekršaj, odlučuju isključivo nadležna javna tužilaštva, nikako spoljni faktori", piše u saopštenju.
Pročitajte i ovo: Studenti u blokadi na sat vremena blokirali Mostarsku petlju u BeograduIstog dana na društvenoj mreži Instagram oglasila se i ministarka pravde Srbije Maja Popović ocenom da je protest studenata tog dana ispred Palate pravde "neprimereni pritisak grupa studenata na rad javnog tužilaštva".
"Svi koji su privedeni zbog incidenata ispred Fakulteta dramskih umetnosti će biti procesuirani u skladu sa zakonima Republike Srbije, a ne pod pritiscima sa protesta. Sudske odluke se donose u sudovima, a ne na ulici", rekla je ministarka.
Deo studenata koji blokiraju fakultete u Srbiji održao je 10. januara protest u Beogradu ispred Palate pravde, gde se nalazi Više javno tužilaštvo.
U tom tužilaštvu je dan ranije saslušano dvoje osumnjičenih za napad na studente Fakulteta dramskih umetnosti (FDU). Još dvojica osumnjičenih saslušani su 10. januara, dok je saslušanje petog osumnjičenog odloženo.
U Srbiji je blokirano više od 60 fakulteta na četiri državna univerziteta, nekoliko rektorata i više desetina srednjih škola.
Studenti u blokadi zahtevaju objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu nakon koje je pala nadstrešnica.
Među zahtevima su i odbacivanje prijava protiv uhapšenih i privedenih na protestima na kojima se zahteva procesuiranje odgovornih za tragediju u Novom Sadu, kao i hitno procesuiranje ljudi koji su tukli studente i profesore tokom protesta.
Predstavnici vlasti tvrde da su svi zahtevi ispunjeni i pozivaju studente da otvore fakultete.
Pročitajte i ovo: Još jedna akcija '15 minuta tišine' širom Srbije