Državni službenici debelo nagrađeni

Zgrada institucija BiH

Dok se svijet bori sa recesijom i ekonomskom krizom, te štede i bogati, u BiH za pojedine vlada blagostanje, prvenstveno one koji su zaposleni u državnim institucijama. Oni će za 10 godina rada, prema posljednjoj odluci Savjeta ministara, dobiti jubilarne nagrade od 630 KM.

Prema odluci Savjeta ministara BiH svi zaposleni koji imaju 10 godina radnog staža u državnim institucijama dobiće uz platu i jubilarne nagrade od 630 KM. Još uvijek nije poznato koliko od 21.000 zaposlenih u državnim institucijama će dobiti jubilarnu nagradu.

Ovu odluku Savjet ministara donio je u isto vrijeme kada su se donosile i mjere štednje zbog ekonomske krize i aranžamana sa MMF-om.

Kako tvrde u Ministarstvu finansija i trezora BiH, sve je urađeno po Zakonu o radu i Zakonu o platama u državnim institucijama koji propisuju te obaveze i u tome nema ništa sporno. Pomoćnik ministra finansija Ranko Šakota:

„Jedino ono što u ovom momentu zaista ima smisla je postaviti pitanje visine, ali pošto se ovdje visina određuje praktično svakih pet godina, odnosno za pet godina provedenih u nekoj instituciji, u ovom slučaju u institucijama BiH, to neko pravilo je i u privatnom sektoru i u drugim državama. Dakle, ta obaveza je definisana i u Zakonu o radu Federacije, odnosno i RS-a, i u kolektivnim ugovorima koji regulišu sindikalnu saradnju sa poslodavcima. To je neko opšte pravilo.“


Rudari 20 godina bez nagrada


Ovo opšte pravilo postoji i u zakonima i ugovorima o radu i kod rijetko zaposlenih u privredi, ali su, naprimjer, rudari svoje posljednje jubilarne nagrade dobili prije gotovo 20 godina. Predsjednik Sindikata radnika u rudnicima uglja u BiH Jakub Ljubović kaže:

„Zadnji puta su isplaćene te naknade 1991. godine. Ja nisam čuo da je ijedan rudnik isplatio ijednu tu nagradu poslije rata pa naovamo. Ona postoji i u našim kolektivnim ugovorima i u Zakonu o radu, međutim ne primjenjuje se poslije rata pa naovamo.“

Ljubović kaže da rudari u BiH mjesec dana rade za prosječnu platu od 780 KM, a neki ne znaju da jubilarna nagrada i postoji.

Iako je iznos od 630 KM jubilarne nagrade za sretnike zaposlene u državnim institucijama jednak gotovo dvjema prosječnim penzijama, u Ministarstvu finansija naglašavaju da socijalne probleme trebaju rješavati oni koji su za to nadležni.

Zamjenik ministra finansija protiv


Koliko su ovakve odluke u vrijeme svjetske recesije i katastrofalne ekonomske situacije u BiH moralne, pomoćnik ministra finansija i trezora Ranko Šakota odgovara:

„Pitanje moralnosti je pitanje za sve nas. Međutim, pitanje moralnosti treba vezati i sa pitanjem odgovornosti, fiskalne odgovornosti. Svaki nivo vlasti odgovara za onaj dio koji je vezan za njihove nadležnosti. Imam osjećaj da vi prilazite sa samo jednog stanovišta, totalno negativističkog. Ali dobro, to je vaše pravo jer je možda i dobro da tako kritikujete, međutim niste baš... Trebalo bi istražiti i na nižim nivoima ovaj slučaj, pa ćete vjerovatno doći do slučajeva da se maltene za svaku godinu nekog staža isplaćuje neka jubilarna nagrada.“


Istovremeno zamjenik ministra finansija BiH Fuad Kasumović kaže kako se ne slaže sa odlukom Savjeta ministara o isplati jubilarnih nagrada jer je potpuno neprimjerena vremenu i ekonomskoj situaciji u državi:

Fuad Kasumović
„Državni službenici jedini uživaju u ovoj državi. Mi uvijek plaće imamo do sedmog, imamo dobro visoke plaće, tople obroke, prijevoz sa posla na posao - i ovo je sad još nešto novo. Svi znamo da se zadužujemo. MMF-ov stand by aranžman je kredit koji je veoma skup i građani BiH će ga vratiti. Jednostavno i ovo pokazuje jedan nedomaćinski odnos prema onome što nam je narod dao - da upravljamo ovom državom.“


Posljednju u nizu nerazumnih i sasvim neprihvatljivih odluka državnih vlasti u BiH oštro su osudili i u NVO Centri civilnih incijativa, kaže Majda Behram:

„Neprikladno i apsolutno neukusno za ovo vrijeme - kad je država u dugovima, kad će naša unučad vraćati dugove za ovu zemlju. Kad se očekuje od svakog da smanjuje i primanja koja su redovna, i tople obroke, dnevnice i sve druge naknade, pa i plate, zaista je neprimjereno da se jubilarne nagrade dodjeljuju u situaciji u kakvoj se nalazimo, i u zemlji u kakvoj se nalazimo.“


Treba dodati da će zaposleni u državnim institucijama uskoro dobiti i regres za čiju isplatu se čeka izmjena Zakona o platama zbog ušteda od 40 miliona KM u budžetu institucija. Regresa će ipak biti - ali se čeka odluka da li će biti 630 ili 580 KM.