REM o veštačkoj inteligenciji: Obaveza medija da spreče zloupotebu nečijeg lika i glasa

Lažni video materijali napravljeni uz korišćenje veštačke inteligencij prikazani su u dnevniku Pinka 12. i 16. avgusta 2023. godine (na fotografiji zgrada televizije Pink u Beogradu)

Podsećamo sve pružaoce medijskih usluga da su dužni da ne pružaju programske sadržaje koji mogu zloupotrebiti lakovernost gledalaca i slušalaca i da audio-vizuelni sadržaj ne dovodi u zabludu javnost, saopšteno je iz Regulatornog tela za elektronske medije Srbije (REM) u ponedeljak, 21. avgusta.

Ovo se odnosi posebno na informativni program "čija je prvenstvena namena da na osnovu činjenica informišu korisnike medijskih usluga o aktuelnim događajima".

"Napominjemo da nepoštovanje navedene zakonske odredbe može dovesti do pokretanja postupka izricanja mera predviđenih Zakonom o elektronskim medijima", navodi se u saopštenju Saveta REM-a koji potpisuje predsednica Olivera Zekić.

Saopštenje REM-a usledilo je nakon najava vlasnika televizije Pink Željka Mitrovića, o novom "zabavno-satiričnom formatu" pod nazivom "Čoveče, ne ljuti se", koji je, sem na društvenim mrežama, objavljen i na toj televiziji koja ima nacionalnu frekvenciju.

Lažni video materijali prikazani su u dnevniku Pinka 12. i 16. avgusta 2023. godine.

Video u kojima se pojavljuju bivši predsednik Srbije Boris Tadić, kao i opozicioni političar i lider Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas generisala je veštačka inteligencija.

Mitrović je video materijale takođe delio na društvenoj mreži X, nekadašnjem Tviteru i oni imaju na stotine hiljada pregleda.

Savet Regulatornog tela za elektronske medije podsetio je da prikazivanje sadržaja u kojima se koristi veštačka inteligencija u programima zabavnog karaktera treba da sadrži uočljivo obaveštenje.

"Osim isticanja obaveštenja na prethodno opisan način, pružalac medijskih usluga ima zakonsku obavezu da spreči zloupotrebu ličnih podataka, odnosno identiteta, u koje spadaju nečiji lik ili glas", objavio je Savet REM-a u saopštenju nakon hitne sednice održane 21. avgusta 2023. godine.

U saopštenju se ne navodi saopštenjem se ne navodi da li je pokrenut bilo kakav postupak u vezi sa objavljivanjem spornog sadržaja.

Srbija ima niz medijskih zakona koji zabranjuju prikazivanje ovakvog sadržaja.

Pročitajte i ovo: Može li se sprečiti zloupotreba veštačke inteligencije u javnom prostoru?

Regulatorno telo za elektronske medije bi trebalo da pokrene postupak po službenoj dužnosti, kada informacije objavljene u medijima nisu istinite, tačno i objektivne, objasnila je za Radio Slobodna Evropa nekadašnja članica Saveta REM-a Judita Popović, naglašavajući kako je to zakonska obaveza ovog tela.

Srbija je tokom marta 2023. godine usvojila Etičke smernice za razvoj veštačke inteligencije, koji uvodi regulaciju u ovu oblast. Smernice nisu obavezujuće i u njima nema odredbi koje se odnose na kreiranje medijskog sadržaja upotrebom veštačke inteligencije.

Gotovo da nema primera u svetu gde se veštačka inteligencija koristi za kreiranje lažnog medijskog sadržaja koji se potom emituje na televiziji, radiju ili drugim platformama.

Sa druge strane, sve više medija donosi smernice za upotrebu veštačke inteligencije.

Pročitajte i ovo: Evropska federacija novinara zabrinuta zbog porasta dezinformacija usled AI

Agencija Asošiejted pres je sredinom avgusta objavila smernice o veštačkoj inteligenciji prema kojima se ova tehnologija ne može koristiti za kreiranje sadržaja u servisima vesti.

"U skladu sa našim standardima, ne menjamo nijedan element naših fotografija, videa ili audio zapisa. Zbog toga ne dozvoljavamo korišćenje generativne veštačke inteligencije za dodavanje ili oduzimanje elemenata", navodi se smernicama AP-a.