Oživljavanje dijaloga poruka međunarodnih izaslanika pred put na Kosovo i Srbiju

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kosova Aljbin Kurti na sastanku u Briselu uz posredovanje evropskih zvaničnika, 14 septembar 2023.

Oživljavanje dijaloga, neophodnost sprovođenja svih dogovora postignutih u procesu, kao i povratak stabilnosti na severu Kosova su među ključnim porukama koje bi takozvana "Velika petorka" trebala da prenese tokom posete Prištini i Beogradu.

Specijalni predstavnik EU za dijalog Miroslav Lajčak, američki izaslanik za Zapadni Balkan Gabriel Eskobar, kao i glavni savetnici lidera Francuske, Nemačke i Italije, Emanuel Bon, Jens Ploetner i Frančesko Talo, otputovaće na Kosovo i Srbiju 21. oktobra kako bi se sastali s kosovskim premijerom Aljbinom Kurtijem (Albin) i srpskim predsednikom Aleksandrom Vučićem.

Pročitajte i ovo: 'Velika petorka' očekuje da Kosovo i Srbija ispune obaveze bez odlaganja

Iz diplomatskih izvora u Briselu se saznaje da nisu sve zemlje članice Evropske unije informisane ili uključene u sadržaj ponude koja će biti predstavljena tokom ove posete. S obzirom na okolnosti nastale nakon napada 24. septembra, kažu ovi izvori, zemlje koje su uložile u francusko-nemački plan pokušaće da spase sporazum.

"Veliku petorku" čine izaslanici Francuske, Italije, Njemačke, Sjedinjenih Država i Evropske unije.

Grupa naoružanih i maskiranih lica napala je 24. septembra u selu Banjska kosovsku policiju pri čemu je ubijen jedan policajac. U sukobima sa policijom su potom ubijena i trojica napadača.

Premijer Kosova Aljbin Kurti je 21. oktobra rekao je da nema normalizacije odnosa sa Srbijom bez bezbednosti na Kosovu.

"Sutra ćemo saznati šta će tražiti i šta će ponuditi. Mogu da kažem da nema normalizacije bez bezbednosti i bezbednost Kosova treba da bude prioritet za državne institucije, za ljude i društvo", rekao je Kurti.

Vaš browser nepodržava HTML5

Na severu Kosova ubijen policajac

Zvaničnici takođe naglašavaju da ovom posetom žele da prenesu poruku da postoji jedinstvo između Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država u stavu da se neće odustati od Sporazuma o normalizaciji odnosa, koje su strane postigle 27. februara u Briselu i aneksa primene koji se usaglašen 18. marta u Ohridu.

Diplomate u Briselu priznaju da je posle napada u Banjskoj došlo do promene okolnosi, međutim i dalje nije potpuno jasno u kojoj meri će ovo uticati na proces dijaloga.

Ono oko čega se svi jednoglasno slažu jeste da, bez obzira na napad, obaveze iz dijaloga ostaju na snazi, dok će u bezbednosnom smislu eventualne mere biti razmotrene tek nakon završetka istraga.

Očekivanja u Briselu su da će "Velika petorka" ponovo potvrditi zahteve Kosovu, koji se pre svega odnose na što bržu organizaciju izbora u četiri opštine na severu zemlje, kao pokretanje procesa ka formiranju Zajednice opština sa srpskom većinom. Ono što se u najmanju ruku očekuje od zvaničnog Beograda, tvrde briselske diplomate, jeste da se Srbija ogradi od svakih postupaka koji bi mogli da destabilizuje sever Kosova i primeni sporazume koji su postignuti u dijalogu.