Britanija kaže da nije praktično slati borbene avione Ukrajini

Ukrajinski piloti hodaju pored borbenih aviona Su-27 u bazi u Ukrajini

Velika Britanija ne vjeruje da je praktično slati svoje borbene avione u Ukrajinu, rekao je glasnogovornik premijera Rishija Sunaka 31. januara, nakon što je Kijev nagovijestio da će se zalagati za takve zapadne avione.

"Britanski... borbeni avioni su izuzetno sofisticirani i potrebni su mjeseci da se nauči kako da lete. S obzirom na to, vjerujemo da nije praktično slati te avione u Ukrajinu", rekao je portparol novinarima.

"Nastavićemo da razgovaramo sa našim saveznicima o tome šta mislimo da je pravi pristup", dodao je.

Pročitajte i ovo: Slanje tenkova Ukrajini oživelo debatu o borbenim avionima

Moguće slanje poljskih borbenih aviona F-16 Ukrajini nije tema "službenih pregovora", rekao je u utorak 31. januara zamjenik poljskog ministra obrane, dan nakon što su i Sjedinjene Države odbile slanje tih aviona Kijevu, prenosi AFP.

"Za sada ne postoje službeni pregovori o slanju poljskih F-16 Ukrajini", rekao je Wojciech Skurkiewicz. "To pitanje ne postoji."

Poljska ima 48 aviona F-16 američke proizvodnje.

Poljski premijer Mateusz Morawiecki rekao je u ponedjeljak 30. januara da će "svi naši postupci u cilju jačanja ukrajinskih obrambenih snaga biti koordinirani s partnerima iz NATO-a".

Litvanski predsjednik poziva Zapad da razmisli o borbenim avionima za Ukrajinu

Litvanski predsjednik Gitanas Nauseda pozvao je Zapad da zadrži sve opcije otvorene za zahtjeve Ukrajine za oružjem, uključujući borbene avione.

Nauseda je u intervjuu za litvansku televiziju 31. januara rekao da su borbeni avioni i rakete dugog dometa "bitna vojna pomoć" i "u ovoj ključnoj fazi rata, gdje će se dogoditi prekretnica".

"Ove crvene linije moraju biti pređene", dodao je.

Pročitajte i ovo: SAD neće isporučiti lovce F-16, Macron kazao da avioni za Ukrajinu 'nisu isključeni'

SAD i Njemačka protiv, Francuska kaže da ništa nije isključeno

Sjedinjene Države i Njemačka do sada su odbacivale takve zahtjeve Kijeva, iako Francuska kaže da nije protiv toga u principu.

Američki predsjednik Joe Biden u ponedjeljak 30. januara se kategorički usprotivio ideji slanja američkih aviona F-16 Ukrajini.

"Ne", odgovorio je Biden novinaru u Bijeloj kući na postavljeno pitanje s tim u vezi.

Njemačka je također kategorički odbila slanje borbenih aviona, dok je francuski predsjednik Emmanuel Macron oprezno rekao da "ništa nije isključeno", ali je upozorio na opasnost od eskalacije sukoba.