Britanski premijer Kir Starmer (Keir) založio se u ponedeljak na sastanku s kineskim predsednikom Si Đinpingom za "dosledne, trajne" odnose dve zemlje, nastavljajući napore da se odmrznu veze između Londona i Pekinga.
Sastanak tokom samita G20 u Brazilu prvi je između lidera dve zemlje od 2018. godine.
Starmer je rekao da bi želeo da se angažuje s Pekingom u oblastima kao što su trgovina, ekonomija i klima, kao i za širu saradnju u oblasti nauke, tehnologije, zdravstva i obrazovanja.
Britanski lider je takođe rekao da će početi planove za bilateralni sastanak sa Sijem u Pekingu ili Londonu i izrazio nadu se da će se njegova ministarka finansija Rejčel Rivs (Rachel Reeves) sastati s kineskim vicepremijerom He Lifengom kako bi razgovarali o ekonomskoj i finansijskoj saradnji sledeće godine.
"Želimo da naši odnosi budu dosledni, trajni, s poštovanjem kako smo se dogovorili, da izbegnemo iznenađenja gde je to moguće, i osnaženi dijalog treba da obezbedi bolje razumevanje", rekao je Starmer Siju na početku sastanka.
Starmer je rekao da će Velika Britanija biti "predvidljiv dosledan suvereni akter posvećen vladavini prava i multilateralnom sistemu", dodajući da ceni Sijevu otvorenost u telefonskom razgovoru u avgustu, kao i da će sam biti takav kada bude iznosio razlike koje postoje između njih.
Si je rekao Starmeru da Kina i Velika Britanija treba da usvoje racionalnu i objektivnu perspektivu u pogledu razvoja svojih država i da dve zemlje treba da unaprede stratešku komunikaciju i prodube političko međusobno poverenje, prenela je kineska novinska agencija Sinhua.
Pročitajte i ovo: Od 'zlatne ere' do zahlađenja odnosa Kine i Velike BritanijeKooperativni ton sastanka bio je u oštroj suprotnosti s vezama dve zemlje za vreme prethodne britanske konzervativne vlade, koja je zauzela snažan stav u pogledu razlika s Kinom, posebno oko ljudskih prava, Hongkonga i optužbi za kinesku špijunažu.
S fokusom Starmera na pokretanje ekonomskog rasta kako bi pokušao da ispuni predizborno obećanje, britanski lider želi da podstakne trgovinu i investicije iz različitih zemalja.
Starmer je takođe rekao da želi da se iskreno angažuje sa Kinom o pitanjima gde dve zemlje imaju različite poglede, kao što su ljudska prava, Hongkong i Ukrajina, rekao je portparol Dauning strita.
Starmer dugo govori da želi "pragmatičan" odnos s Kinom koji je "ukorenjen u nacionalnim interesima Velike Britanije", s ciljem da podstakne trgovinu, što bi moglo da bude teže s dolaskom novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa (Trump) koji je najavio uvođenjem carina na sav uvoz.