Istraga neuspjelog atentata u Uzbekistanu otkriva čečensku vezu

Šohruh Ahmedov identifikovan je kao jedan od dvojice muškaraca na snimku.

Dok su građani Uzbekistana 27. oktobra izlazili na birališta kako bi glasali na uglavnom simboličnim lokalnim i parlamentarnim izborima, dvojica muškaraca pojavili su se u videozapisu raspravljajući o pucnjavi visokog profila koja se dogodila u Taškentu dan ranije. Čak su tvrdili da su upravo oni ti koji su povukli obarač, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.

"Šaljivdžije!", glasio je jedan od najpopularnijih komentara ispod objave na Facebooku gdje je viralni video osvanuo.

Ili možda ipak nisu (šaljivdžije).

Uzbekistanske vlasti su javno vrlo malo rekle o istrazi koju su nazvali pokušajem atentata na političku figuru Komiljona Allamjanova, premda su potvrdili hapšenje četiri muškarca u vezi s incidentom.

Lokalnim medijima zabranjeno je objavljivanje bilo kakvih informacija koje nisu službeno potvrđene.

Međutim, informacije koje je Uzbekistanski servis RSE dobio od izvora iz uzbekistanskih policijskih službi sugerišu da se zavjera iza neuspjelog atentata zaoštrava.

Priča se opasno približava vladajućoj porodici predsjednika Šavkata Mirzijojeva.

Malo Seula

Posljednjih nekogliko godina, 40-godišnji Allamjanov bio je politički moćnik i mentor Mirzijojevoj kćeri, Saidi Mirzijojevoj, koja je ove sedmice napunila isto toliko godina kao i on.

Saida Mirzijojeva redovno se spominje u razgovorima o nasljeđivanju svog oca. Donedavno, njih dvoje su, pored predsjednika Šavkata Mirzijojeva, bili najvažnije osobe u administraciji uzbekistanskog predsjednika.

Pročitajte i ovo: Ćerka predsednika Uzbekistana sa ‘statusom princeze’

Krajem septembra, u zajedničkom pojavljivanju s Mirzijojevom, Allamjanov je objavio da se povlači s pozicije šefa Odsjeka za informacionu politiku, navodno kako bi se posvetio projektima u privatnom sektoru.

Međutim, rijetki su povjerovali u te planove, uključujući mnoge Allamjanove neprijatelje koji su zamjerali njegovu bliskost s “osovinom Šavkat-Saida“ i njegovu podršku reformama liberalizacije na početku Mirzijojevove vladavine.

Saida Mirzijojeva i Komiljon Allamjanov bili su dvije najvažnije ličnosti u administraciji njenog oca.

Ipak, malo ko bi očekivao da će pritisak u sivoj političkoj sceni u Taškentu kulminirati onim što se desilo 26. oktobra, kada je Land Rover u kojem se nalazio Allamjanov pogođen s više metaka nedaleko od njegove kuće u regionu Kibraj izvan Taškenta.

Pročitajte i ovo: Upozoravajući znakovi borbe za vlast u Uzbekistanu

Vratimo se dvojici muškaraca iz videa, konkretno onom u bijeloj majici – Šohruhu Ahmedovu. Nekoliko dana nakon incidenta, Uzbekistanski servis RSE uspio je doći do kopija dva identifikaciona dokumenta koja se odnose na Ahmedova, kao i do potvrde iz policijskih službi da su i on i čovjek koji je bio s njim među četvoricom uhapšenih.

Identitet drugog čovjeka u videu još nije utvrđen, dok vlasti nisu imenovale nijednog osumnjičenog.

Prema izvoru iz policijskih službi, nakon što napadači nisu uspjeli pogoditi ni Allamjanova ni njegovog vozača u ranim jutarnjim satima 26. oktobra, dvojica napadača koji su pucali iz pištolja na automobil pobjegla su električnim skuterima.

Potom su uspjeli da automobilom stignu do istočnog grada Fergane, gdje su se sklonili u noćni klub pod nazivom 'Seul' te su ga napustili kroz zadnji izlaz.

U nekom trenutku prije hapšenja snimili su pomenuti video.

Šohruh Ahmedov (lijevo) i muškarac čiji identitet još nije utvrđen.

"Mi smo organizovali napad na Allamjanova", kaže muškarac koji je identifikovan kao Ahmedov.

"Idemo u policiju da se predamo", dodaje. "Odlučili smo to objaviti (putem videa) jer se u policijskom pritvoru dešavaju smrti i drugi incidenti. Ako nam se nešto dogodi, policija će biti odgovorna."

"Kao što vidite, u dobrom smo stanju", nadovezuje se Ahmedovljev kolega.

Zatim Ahmedov svojoj publici daje obrat.

"Vijest koja se širi o pokušaju atentata na Komilja Allamjanova, zapravo, nije atentat. Ovaj čin je počinjen u najboljem interesu (Allamjanova)... To smo uradili samo zbog novca. Postojali su ljudi koji su nam obećali novac za to", rekao je.

Čečenska veza

Taj video je potom postao viralan, šireći glasine o tome da bi Allamjanov mogao biti uključen u vlastiti, skoro koban napad. U tom periodu, muškarac koji tvrdi da je Ahmedovov blizak rođak kontaktirao je Uzbekistanski servis RSE, potvrdivši tu teoriju.

Međutim, policijski izvori kažu da se ta popularna teorija ne razmatra ozbiljno i napominju da su Ahmedov i njegovi saradnici imali vrlo ozbiljne namjere.

Isti izvori navode da je Ahmedov bio uhapšen u Turskoj 2021. godine i da je proveo sedam mjeseci u zatvoru.

Slučaj zbog kojeg je bio u zatvoru bio je poznat javnosti, iako se njegovo ime pojavilo u turskim medijima tek kada je broj uhapšenih porastao sa šest na osam u novembru te godine.

Radilo se o navodnoj zavjeri za atentat na turske kritičare čečenskog lidera Ramzana Kadirova, saveznika ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Ramzan Kadirov

Oslobađanje osumnjičenih - uprkos kaznama od 15 do 20 godina – pripisani su, prema izvještajima, Kadirovljevoj ličnoj intervenciji.

Prije tog događaja, Ahmedov je, od 2019. godine, u Turskoj neformalno radio kao utjerivač dugova. Kada se vratio u Taškent, nije bio uhapšen te je radio kao vozač.

Odluka dvojice muškaraca da parkiraju ispred noćnog kluba "Seul" u Fergani, 240 kilometara od glavnog grada Uzbekistana, prije nego što su ušli a potom pobjegli, predstavlja još jedan neočekivan razvoj događaja.

Prije pucnjave, Uzbekistanski servis RSE izvještavao je o velikom sukobu između Allamjanova i Saide Mirzijojeve, s jedne strane, i Otabeka Umarova, zamjenika šefa predsjedničkog obezbjeđenja.

Pored svoje formalne uloge, Umarov je najpraćeniji bloger s Instagrama u zemlji, pokrovitelj uzbekistanskog sporta i muž Saidine mlađe sestre, Šahnoze. Kao i Allamjanov, Umarov je bio predmet brojnih istraživanja RSE zbog optužbi za korupciju i sukob interesa.

'Operativna grupa'

Prema korporativnim dokumentima, noćni klub "Seul" u Fergani u suvlasništvu je sestara Jelenе i Natalije Fen, čija porodica je povezana s Umarovom i Šahnozom Mirzijojevom na nekoliko načina.

U izjavama za Uzbekistanski servis RSE prošle sedmice, najmanje dva izvora potvrdila su da su Natalija Fen i Šahnoza Mirzijojeva bliske prijateljica još iz perioda kada su obje živjele u Seulu, gdje je Natalijin pokojni otac, Vitalij Fen, bio ambasador Uzbekistana.

Slika s vjenčanja Otabeka Umarova i Šahnoze Mirzijojeve

Nakon što je Mirzijojev preuzeo vlast poslije smrti dugogodišnjeg lidera Islama Karimova, Natalija Fen zaposlila se u Ministarstvu predškolskog obrazovanja, novoosnovanom ministarstvu gdje je Šahnoza imala visoku poziciju.

Nema dokaza koji bi sugerisali da su Fenovi bili upućeni u incident koji se odnosi na Allamjanova.

Međutim, dva policijska izvora ukazuju na povezanost inevjenčanog muža Natalije Fen, Javlona Junusova, i muškarca koji je potražio sklonište u noćnom klubu u suvlasništvu porodice Fen: Ahmedova.

Prema tim izvorima, Ahmedov je radio kao lični tjelohranitelj i vozač za Junusova, za kojeg tvrde da je viši član "operativne grupe" jedinice koju navodno vodi Umarov.

Uzbekistanski servis RSE nije uspio potvrditi informacije o Junusovu, koji je također opisan kao ključna figura u farmaceutskom sektoru.
Sve je ovo prilično zbunjujuće i zasad daleko od zaključka.

Međutim, u ovoj fazi, sigurno bi bilo korisno da se visoki zvaničnik – možda čak i predsjednik Mirzijojev – obrati javnosti kako bi razjasnio situaciju.

To bi vjerovatno bio protokol u mnogim autoritarnim državama, a kamoli u demokratskim. No, ne i u Uzbekistanu, iako više izvora iz policijskih službi u razgovorima s RSE insistiraju da je slučaj pod kontrolom šefa države lično.

U stvari, po pregledima najvažnijih vijesti u uzbekistanskim medijima, jedva bi se primijetilo da je politički moćnik skoro pa izbjegao smrt.

Tekst napisao Chris Rickleton na osnovu izvještaja Uzbekistanskog servisa RSE