Izborom sedmog sudije, poslije tri godine kompletiran Ustavni sud Crne Gore

Sadašnji sastav Ustavnog suda Crne Gore dopunjen sudijom Farukom Rasulbegovićem koji je izabran u Skupštini 22. novembra

Skupština Crne Gore je izabrala Faruka Rasulbegovića za sedmog sudiju Ustavnog suda čime je ta institucija kompletirana nakon više od tri godine.

Od 81 poslanika, za izbor Rasulbegovića je glasalo 56, dok je 21 poslanik opozicije bio uzdržan.

Time je okončan proces izbora sudija Ustavnog suda koji je počeo 2020. godine.

Vrhunac ustavne krize se dogodio u drugoj polovini prošle godine kada je Ustavni sud imao samo troje od sedam sudija zbog čega je praktično bio blokiran.

Pročitajte i ovo: Kratko i jasno: Kako je Crna Gora došla u ozbiljnu ustavnu krizu

Bilo je ugroženo odlučivanje o skoro 3000 ustavnih žalbi za zaštitu ljudskih prava, koliko ih je bilo neriješeno u Ustavnom sudu.

U tom periodu Evropska unija i Sjedinjena Američke Države su najoštrije upozoravale, da će proces pristupanja Crne Gore EU biti zaustavljen. Tek u februaru ove godine Skupština Crne Gore je izabrala troje sudija što je odblokiralo rad.

Tadašnji izbor je rezultat političkog kompromisa najjačih političkih subjekata vlasti i opozicije, a tokom izbornog procesa u fokusu je bila i nacionalna pripadnost kandidata za sudiju Ustavnog suda.

Pročitajte i ovo: Nacionalnost - prečica do Ustavnog suda Crne Gore

Tokom rasprave o izboru sedmog sudije Faruka Rasulbegovića, opoziciona Bošnjačka stranka se otvoreno usprotivila jer on ne pripada bošnjačkom nacionalnom korpusu. Predsjednik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović je saopštio da se "Bošnjacima oduzima stečeno pravo da imaju predstavnika u Ustavnom sudu".

Novi sudija Ustavnog suda Faruk Rasulbegović se nacionalno izjašnjava kao Albanac.

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović je saopštio da će se izborom sedmog sudije Ustavnog suda, stvoriti neophodne pretpostavke za funkcionisanje ove institucije u punom kapacitetu.

Osim kompletiranja Ustavnog suda, Skupština Crna Gora i političke stranke treba da izaberu članove novog Sudskog savjeta i Vrhovnog državnog tužioca.

Evropska komisija je u posljednjem Izvještaju o napretku saopštila da nije postignut napredak u reformi pravosuđa, da je pravosudni sistem je nastavio da se suočava sa dubokom institucionalnom krizom, zbog čega je u borbi protiv korupcije zabilježen ograničen napredak.

Pročitajte i ovo: Evropska komisija: Crna Gora nije napredovala u polju vladavine prava