Ured za izvoz hrvatske glazbe krenuo je s radom. Cilj je plasirati kvalitetne hrvatske izvođače u svijet, omogućiti im da nastupaju na showcase festivalima na kojima se dolazi u kontakt sa ljudima iz muzičkog biznisa i financijski pomoći u organizaciji turneja.
"Ured je otvoren za sve vrste glazbe, kaže za Radio Slobodna Europa(RSE) izvršni tajnik Ureda Frane Tomašić.
"Mi uopće nismo zatvoreni u vezi nekog žanra ili bilo čega, da li je instrumentalna glazba, klasika, etno, pop, štogod... Svatko tko ima dobar projekt, svatko tko ima međunarodnu turneju za koju mu treba pomoć, tko god svira na showcase festivalu, on nam ulazi u bazu 'On The Move'", kaže Tomašić.
Ko ulazi u bazu 'On The Move'?
Nacionalni uredi nisu jedni drugima konkurencija, već surađuju, što je posebno važno za hrvatski ured koji je tek na početku.
"Svi su vrlo otvoreni prema nama i svi nam rado žele pomoći. U principu to je varijanta – zajedno smo jači. Što ima više Music Export Officea (Ureda za izvoz glazbe), što više ima showcase festivala, veća je pozornica na kojoj se ljudi mogu predstaviti. I to je cijela bit ovoga", pojašnjava naš sugovornik.
Pročitajte i ovo: Glazba kao inspiracija za promjeneDuo Tus Nua koji postoji od druge polovice 2016. godine jedan je od 25 bendova sa "On The Move" liste Ureda.
Jordi Ilić koja zajedno sa Jelenom Božić čini ovaj duo koji već ima dva objavljena albuma, ocjenjuje u izjavi za RSE da ovaj projekt nosi jako puno benefita i za bendove i za promociju cijele scene.
"Uostalom, bilo je već vrijeme da Hrvatska dobije Ured za izvoz glazbe, jer imamo toliko dobre glazbe, a imamo toliko malo kapaciteta doprijeti do velike publike, em jer smo mala zemlja, em jer nam fali financija - ne samo konkretno nama nego mnogim bendovima u Hrvatskoj. Mislim da se sa ovakvim uredom otvara puno novih prilika, posebice za to za što uredi i služe – da se naša muzika čuje u inozemstvu", vjeruje Jordi Ilić.
Promocija cijele scene
Drugi bendovi i izvođači sa liste su Fran Vasilić, "Freekind", "Paul The Walrus", Irena Žilić, "Porto Morto" i njih još dvadesetak.
"Stvarno se radi o izvođačima i bendovima koji imaju želju raditi muziku da bi odskočili prema vani, i to je nama cilj i interes – da ih guramo u tom smjeru", najavljuje Tomašić.
Ured za izvoz hrvatske glazbe razgovarao je 4. listopada s MENT-om, slovenskim showcase festivalom koji se održava u Ljubljani.
Na ovogodišnjem MENT-u u lipnju svirao je samo jedan hrvatski bend – "Nemeček", a cilj je da ih sljedećih godina bude četiri do pet, očekuje izvršni tajnik Ureda.
Novac za funkcioniranje Ureda iz europskih fondova
Pomoć Ureda ne vrijedi za države s prostora bivše Jugoslavije, jer – kaže naš sugovornik – radi se o istom tržištu.
"Svi bendovi koji rade mogu uspostaviti neku regionalnu suradnju. Drugi je problem kada ideš svirati u neki klub u Austriji ili Njemačkoj ili na neki festival u Nizozemskoj. Tu dolazimo do drugačijih parametara. Ovdje se radi manje-više o jedinstvenom tržištu, s obzirom na govorno područje u kojem živimo", pojašnjava Tomašić.
Novac za funkcioniranje Ureda namaknut je iz europskih fondova, a natječaji za nove mlade bandove otvoreni su stalno, a ne jednom godišnje na mjesec ili dva.
Ured za izvoz hrvatske glazbe, odnosno u engleskoj varijanti "We Move Music Croatia" nevladina je udruga koju su osnovali Hrvatska glazbena unija (HGU), Hrvatska udruga za zaštitu izvođačkih prava (HUZIP), Hrvatska udruga orkestralnih i komornih umjetnika (HUOKU) i Hrvatska udruga istaknutih glazbenika (HUIG).
Pročitajte i ovo: Gibonni: Političari bi trebali imati epizodnu ulogu