Uprava tuzlanskog rudnika ‘Kreka’: Restruktuiranje ili stečaj

Jedini spas za Rudnik uglja Kreka d.o.o Tuzla je ubrzan nastavak procesa restrukturiranja po programu koji je predložio menadžment Koncerna Elektroprivreda BiH (EPBiH), navodi se u saopštenju iz Rudnika ˝Kreka˝ proslijeđenom medijima iz Javnog preduzeća Elektroprivreda BiH (JP EPBiH).

U saopštenju koje potpisuje v.d. direktora “Kreke” Husein Trumić, navodi se kako su proces restruktuiranja prihvatili i Vlada Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) i Samostalni sindikat radnika rudnika FBiH.

˝Eventualno odustajanje od procesa restrukturiranja značilo bi neminovnu propast Rudnika i stečaj.˝, navodi se u saopštenju.

U saopštenju se dodaje i da su predstavnici sindikata radnika pozvani da nastave sa procesom restruktuiranja ˝bez ucjenjivanja i dodatnih uslovljavanja, uz poštivanje principa socijalnog dijaloga, odredaba Zakona o radu, Kolektivnog ugovora i sporazuma potpisanih u prethodnom periodu.˝

Radnici Rudnika ˝Kreka˝ ranije su za 16. avgust najavili štrajk i proteste u Tuzli i Sarajevu zbog odluke uprave rudnika da zbog slabe proizvodnje pošalje trećinu radnika na takozvano ˝čekanje˝. Radnici su najavili i tužbe, jer smatraju da je ova odluka uprave rudnika nezakonita.

Pročitajte i ovo: Rudari najstarijeg rudnika uglja u BiH najavili štrajk 16. avgusta

U saopštenju uprave ˝Kreke˝ navodi se kako u posljednja tri mjeseca traje zastoj u procesu restrukturiranja, uzrokovan isključivo odustajanjem od ispunjavanja preuzetih obaveza od rukovodstva sindikata.

Najstariji rudnik uglja u BiH, koji od 2009. godine djeluje u okviru koncerna Javnog preduzeća Elektroprovrede BiH (JP EPBiH), ima 2.100 zaposlenih i već godinama se suočava sa finansijskim problemima.

Elektroprivreda BiH je u aprilu 2021. godine pokrenula proces reorganizacije sa ciljem osiguranja ekonomski održivog poslovanja.

U saopštenju se ističe kako je urađena analiza stanja u rudniku, te da je konstatovano kako je putem dokapitalizacije rudnik uglja “Kreka“ od EPBiH dobio 86 miliona KM (43 miliona evra) za nabavku opreme i sredstava za rad, a da to nije rezultovalo povećanjem proizvodnje, prihoda i ekonomski održivom poslovanju.

˝U periodu od ulaska u Koncern EPBiH, rudnik je u kontinuitetu poslovao negativno. Gubitak je povećan za 171 milion KM (95,5 miliona evra)“, navodi se u saopštenju.

Prema navodima uprave, samo u 2020. godini je ostvareno negativno poslovanje u iznosu od 30,66 miliona KM (15,33 miliona evra), a 30. juna ove godine ukupan gubitak iznosi 360,28 miliona KM (180,14 miliona evra).

Pročitajte i ovo: Rudari u jami bankrota rudnika i gašenja termoelektrana u BiH

U okviru koncerna EPBiH djeluje sedam rudnika koji imaju ukupna akumulirana dugovanja od 920 miliona KM (460 miliona evra).