Retrospektiva na 444 dana američko-iranske talačke krize
Nekoliko stotina mladih Iranaca, koje je podržavalo više od 3.000 ljudi, penje se na zidine američkog veleposlanstva u 10.30 sati, 4. studenog 1979. Vezali su oči i stavljali lisice desecima američkih građana koje su pronašli unutra. Prosvjednici su zauzeli Teheran prije uhićenja američkih marinaca 14. veljače, ali se red uspostavio nakon nekoliko sati.
Iranski monarh, šah Mohammad Reza Pahlavi, posljednji put napušta svoju zemlju 16. siječnja 1979., najprije krećući za Egipat. Njega i suprugu, caricu Farah, pozdravio je predsjednik Anwar Sadat (drugi zdesna). Iranski studenti bili su bijesni što je američki predsjednik Jimmy Carter dozvolio šahu da putuje u New York na liječenje raka. Šah je pobjegao iz Teherana uslijed vala demonstracija protiv njegove vladavine. Njegove trupe na neke prosvjede odgovorile su mecima.
Prosvjednici su 9. studenog 1979. spalili američku zastavu na zidu američkog veleposlanstva u Teheranu. Tjednima nakon odlaska šaha, ajatolah Ruhollah Khomeini vratio se iz svog 14-godišnjeg izgnanstva u Pariz. U ožujku 1979. referendum je pokazao veliku prednost u korist zamjene monarhije islamskom vladom.
U Sjedinjenim Državama tijekom krize rasla je ljutnja i frustracija zbog talačke krize u Teheranu. Antiiranski prosvjed održan je u Washingtonu, 9. studenog 1979.
Iranski otmičari trudili su se pokazati kako američki taoci izgledaju dobro. Ova slika djelatnika veleposlanstva i američkih marinaca predstavljena je na konferenciji za novinare u Teheranu, 9. studenog 1979. No, vanjski svijet gotovo da nije imao pristup zarobljenicima koji su se, u stvari, borili preživjeti torturu. Izdržavali su premlaćivanja i ruganje, a dvoje talaca su pokušali počiniti samoubojstvo.
Iranska studentska zaštitarka patrolira veleposlanstvom 10. novembra 1979., dok su se tisuće prosvjednika okupljale uzvikujući antiameričke parole. "Glasnogovornici" uhićenih talaca rekli su da nikada nisu očekivali da će talačka kriza u veleposlanstvu trajati duže od nekoliko sati. Kazali su da su promijenili plan nakon što je ajatolah Khomeini odobrio njihove poteze.
Trojica talaca, oslobođena 19. studenog 1979. godine, prevezena su s konferencije za novinare do zračne luke. S lijeve strane: Kathy Gross, 22 godine, iz Cambridge Springa, Pennsylvania; mornarički narednik Ladell Maples, 23 godine, iz Earlea, Arkansas; i marinski narednik William Quarles, 23, iz Washingtona.
Trinaest Amerikanaca oslobođeno je 21. studenoga 1979. godine i odvedeno u američke zračne baze u Wiesbadenu, zapadna Njemačka, gdje su se pojavili pred novinarima. Lloyd Rollins na postolju je pročitao izjavu svojih bivših napadača. Prednji red s lijeve strane: Terry Robinson, Joseph Vincent, James Hughes, Joan Walsh, Kathy Gross i Anne Johnson. Stražnji red slijeva: Terry Redford, Liz Montagne, Wesely Williams, William Quarles, Ladell Maples i David Walker.
Napori Međunarodnog Crvenog križa da provjeri stanje talaca bili su bezuspješni. Delegat organizacije, Andre Tschiffeli (u sredini), dobio je priliku na samo dvosatni sastanak s studentima zarobljenicima, 24. studenoga 1979. Nisu imali pristup taocima. Predstavnici Ujedinjenih naroda također su držani podalje.
Iranska siročad prosvjeduje ispred veleposlanstva 27. novembra 1979., zahtijevajući vraćanje šaha i njegovo izvođenje pred lice pravde.
Kako bi se suzdržali od sve veće mase antiameričkih prosvjednika, oko vrata veleposlanstva podignuta je čelična ograda. Fotografija je načinjena tijekom marša Iranaca na dan blagdana Tasua, 29. studenog 1979.
Neki građani SAD-a suosjećali su s zahtjevima iranskih studenata: dvoje Amerikanaca, Carol Downer (lijevo) iz Los Angelesa i Rebecca Chalker (desno) iz Tallahasseea, Florida, drže znak ispred veleposlanstva SAD-a i pozivaju na smrt šaha, 15. prosinca 1979.
Iranci demonstriraju svoju solidarnost s studentima koji se drže za taoce 15. prosinca 1979., nakon što je odjeknula vijest da je šah otišao u Panamu.
Američki taoci na Badnjak 1979. Stotine poruka koje su uputile žene iz SAD-a dostavljeno je iranskim čuvarima, koji su obećali da će ih predati taocima nakon inspekcije, ali to nikada nisu učinili.
Nakon drugog Božića u zatočeništvu, taocima je data mogućnost da pošalju poruke obiteljima. Njihove izjave prikazane su na američkoj televiziji 27. prosinca 1980. U smjeru kazaljke na satu s gornje lijeve strane: Barry Rosen iz Brooklyna, New York; Bert Moore iz Mount Vernona, Ohio; William B. Royer Jr. iz Houstona, Teksas; i John Graves iz Restona u Virginiji.
Američki predsjednik Jimmy Carter prikazan je u pripremi za televizijsko obraćanje iz Ovalnog ureda 25. travnja 1980. Izjavio je da je njegova odluka o upućivanju misije za spašavanje talaca u Iran završila loše. S operacijom "Orlova kandža" moralo se prekinuti. Poginulo je osam američkih vojnika.
Olupinu spaljenog američkog teretnog aviona C-130 Hercules pregledale su iranske trupe u pustinji Dasht-e Kavir, oko 500 kilometara od Teherana, 26. travnja 1980. Helikopter RH-53 sudario se s avionom tijekom pokušaja oslobađanja američkih talaca. Mehanički problemi i pješčana oluja ometali su misiju, a američki zapovjednik je savjetovao Cartera da prekine. Nesreća se dogodila nakon izdavanja naloga za otkazivanje misije. Rotor helikoptera usitnio je pijesak, blokirajući vidljivost. Carter je snosio veliku krivicu za svoj gubitak na predsjedničkim izborima 1980. godine zbog toga što nije oslobodio taoce.
Konačno oslobođeni nakon mučnog pregovaračkog procesa kojim je posredovao Alžir, 52 preostala taoca stižu u Wiesbaden, zapadna Njemačka, 20. siječnja 1981. Zarobljeni su pušteni samo nekoliko minuta nakon što je Ronald Reagan položio zakletvu na mjesto američkog predsjednika. U protekloj godini pušteno je 14 talaca, uključujući jednog zbog medicinskih razloga.
Bivši talac Alan Golacinski iz Srebrnog proljeća, Maryland, maše tijekom parade na Manhattanu na kojoj se odavala počast Amerikancima koji su se vratili 30. siječnja 1981. Sporazumom koji je rezultirao puštanjem talaca, zatraženo je odmrzavanje iranske imovine od 7,9 milijardi dolara u inozemstvu. Taoci su blokirani zbog tužbe Irana, ali im je 2015. američka vlada dodijelila 4,4 milijuna dolara. Novac je uzet od kazne u iznosu od 8,9 milijardi dolara protiv francuske banke BNP Paribas zbog njene uloge u kršenju ekonomskih sankcija protiv Irana.