UNICEF: Svaka osma žena u svijetu bila je žrtva seksualnog nasilja prije punoljetstva

Protest protiv nasilja nad ženama u Australiji 28. aprila 2024.

Više od 370 miliona djevojčica i žena, koje i danas žive, ili svaka osma u svijetu, bile su žrtve silovanja ili seksualnog zlostavljanja prije 18. godine, objavila je Agencija Ujedinjenih nacija za djecu (UNICEF) u četvrtak.

Ta brojka raste na 650 miliona, ili na svaku petu, kada se uzmu u obzir "nekontaktni" oblici seksualnog nasilja, poput internetskog ili verbalnog zlostavljanja, izvijestio je UNICEF, u, kako je nazvao, prvom globalnom istraživanju tog problema.

Ovo su prve brojke agencije o seksualnom nasilju nad djecom, globalno, a objavljene su dan uoči Međunarodnog dana djevojčica.

Ako podaci uključuju i druge oblike seksualnog nasilja, poput onog počinjenog na internetu ili verbalnog nasilja, onda bi brojka išla preko 650 miliona, što znači da se svaka peta djevojčica suočila s nekim oblikom nasilja, navodi UNICEF.

Situacija je složenija u najranjivijim regijama, poput onih sa slabijim institucijama, prisutnošću mirovnih snaga Ujedinjenih naroda ili prisutnošću velikog broja izbjeglica koje bježe od nasilja i nesigurnosti.

Izvršna direktorica UNICEF-a Catherine Russell nazvala je seksualno nasilje nad djecom "mrljom na našoj moralnoj savjesti".

"Nanosi duboku i trajnu traumu, često od strane nekoga koga dijete poznaje i kome vjeruje, na mjestima gdje bi se trebalo osjećati sigurno."

Pročitajte i ovo: Neuspjeh Kirgistana da se nosi sa problemom silovanja djece

Dječaci i mladići također su pogođeni seksualnim nasiljem, izvijestila je agencija.

Procjenjuje se da je između 240 i 310 miliona dječaka, otprilike jedan od 11, doživjelo seksualno nasilje ili napad u djetinjstvu.

Prema podacima, najčešći slučajevi seksualnog nasilja događaju se u adolescenciji posebno između 14. i 17. godine, a oni koji ga trpe suočavaju se s većim rizikom od spolno prenosivih bolesti, zloupotrebe supstanci i problema s mentalnim zdravljem.

"Uticaj se dodatno pogoršava kada djeca odgađaju otkrivanje svojih iskustava ili u potpunosti skrivaju zlostavljanje", saopštio je UNICEF.

Regije s najvećim brojem slučajeva seksualnog nasilja nad djecom su subsaharska Afrika, zatim istočna i jugoistočna Azija, središnja i južna Azija, te Evropa i Sjeverna Amerika.

Izvještaj je sastavljen nakon provođenja istraživanja u više od 120 zemalja i teritorija u razdoblju od 2010. do 2022., saopštio je UNICEF.

Nasilje nad ženama

Kakvi ožiljci ostaju nakon nasilja? Kako porodice i žrtve nasilja nastavljaju dalje sa životima zauvijek obilježenim traumom?

Uprkos Istanbulskoj konvenciji i zakonskim okvirima rodno uslovljeno nasilje je i dalje sveprisutno u zemljama Zapadnog Balkana.

U "Ženskim sjenkama" pronađite priče onih koji su preživjeli rodno zasnovano nasilje, kao i svjedočenja porodica žena kojih više nema.

Saznajte i kako prijaviti nasilje u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Kosovu i Sjevernoj Makedoniji.