UNESCO nudi pomoć za lokacije sa liste svetske baštine oštećene u Turskoj i Siriji

Pogled na ruševine zamka Gaziantep nakon zemljotresa, Turska, 6. februara 2023.

Organizacija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, kulturu i nauku UNESCO saopštila je u utorak da je spremna da pruži pomoć nakon što su dve lokacije koje se nalaze na listi svetske baštine u Siriji i Turskoj pretrpele štetu u razornom zemljotresu.

Pored oštećenja starog grada u sirijskom Alepu i tvrđave u gradu Dijarbakiru na jugoistoku Turske, UNESCO je saopštio da bi mogla biti ugrožena još najmanje tri toponima.

"Naša organizacija će pružiti pomoć u okviru svog mandata", rekla je generalna direktorka Odri Azule (Audrey Azoulay), prenosi AFP.

UNESCO u saopštenju navodi da su partnerske organizacije već izvršile početno istraživanje štete od potresa koji se dogodio pre zore u ponedeljak. Izražena je posebna zabrinutost zbog starog grada Alepa, koji se kao ugrožen na listi svetske baštine vodi od 2013. zbog građanskog rata u Siriji. "U citadeli su zabeležena značajna oštećenja. Zapadna kula starog gradskog zida je srušena i oslabljeno je nekoliko zgrada", navodi se u saopštenju.

Vaš browser nepodržava HTML5

Snimci dronom pokazuju razmjere uništenja nakon zemljotresa

Alepo je bio predratno komercijalno središte Sirije i smatrao se jednim od najstarijih naseljenih gradova na svetu, sa pijacama, džamijama, karavan-sarajima i javnim kupatilima. Ali devastiran je tokom brutalne opsade koju su nametnule vladine snage.

Sirijska direkcija za antikvitete već je izrazila zabrinutost zbog štete, rekavši da su se delovi severnih odbrambenih zidova Alepa srušili.

Levo fotografija snimljena 3. jula 2016., na kojoj se vidi minaret džamije unutar citadele na listi UNESCO-a, u gradu Alepu na severu Sirije i desno fotografija istog tornja zabeležena 6. februara 2023. nakon zemljotresa.

UNESCO je izrazio žaljenje i zbog "urušavanja nekoliko zgrada" na mestu svetske baštine tvrđave Dijarbakir i susednih vrtova Hevsel u Turskoj. Naglašeno je da je čitava oblast bila važan centar rimskog, sasanidskog, vizantijskog, islamskog i osmanskog perioda.

Pročitajte i ovo: Zašto je Turska podložna zemljotresima?

Zemljotres se pre zore dogodio je u blizini Gaziantepa na jugoistoku Turske na dubini od oko 18 kilometara, saopštio je američki Geološki zavod. S obzirom na vremenske uslove i udaljenost područja koja otežavaju pristup i informacije, UNESCO je saopštio da bi mogla biti pogođena i druga mesta na listi svetske baštine nedaleko od epicentra. Navodi se da to uključuje čuveno neolitsko nalazište Gobekli Tepe u provinciji Sanliurfa, dom najstarijih poznatih megalita na svetu, starih oko 10.000 godina.

UNESCO takođe izražava zabrinutost u vezi lokaliteta Nemrut Dag, jedne od najpoznatijih atrakcija Turske zbog džinovskih statua koje su deo drevne kraljevske grobnice podignute visoko na planini, navodi se u saopštenju.

Treći toponim je neohetitsko arheološko nalazište Arslantepe izvan Malatije, grada koji je takođe teško pogođen zemljotresom. "UNESCO mobiliše svoje stručnjake da uspostave precizan popis štete u cilju brzog obezbeđivanja i stabilizacije ovih lokacija", navodi se u saopštenju.

Najnovije informacije vezane za područja pogođena zemljotresima pratite u našem blogu.