Rusija i Kina u UN-u blokirale američku rezoluciju o prekidu vatre u Gazi

Sjednica Vijeća sigurnosti, 14. decembar 2022.

Vijeće sigurnosti Ujeninjenih nacija (UN) u petak, 22. marta, nije prihvatilo rezoluciju Sjedinjenih Američkih Država (SAD) koja je predviđala prekid sukoba u Pojasu Gaze, kao dio sporazuma o oslobađanju talaca.

Rezolucija za primirje između Izraela i Hamasa, grupe koju SAD i Evropska unija (EU) smatraju terorističkom, nije dobila "zeleno svjetlo" s obzirom na to da su su Rusija i Kina, kao stalne članice Vijeća sigurnosti, uložile veto.

Američka predstavnica u Vijeću Linda Thomas-Greenfield kazala je da Rusija i Kina nisu htjele glasati za rezoluciju, jer bi "radije vidjele da SAD propadne".

"Rusija još jednom stavlja politiku ispred napretka.Bez obzira na vatrenu retoriku, svi znamo da Rusija i Kina ne čine ništa diplomatski kako bi smisleno pridonijele naporima za humanitarni odgovor", kazala je ona.

Američka rezolucija pozivala je na "trenutni i održivi prekid vatre" u trajanju od šest sedmica, kako bi se zaštitili civili i omogućila dostava humanitarne pomoći u Pojas Gaze.

Pročitajte i ovo: SAD objavljuju nacrt rezolucije UN-a kojom se traži hitan prekid vatre u Gazi

Glasanje na sjednici Vijeća sigurnosti, koje ima 15 članova, rezultiralo je sa 11 glasova za, tri protiv i jedan glas suzdržan.

Uoči izjašnjavanja, ruski ambasador pri UN-u Vassily Nebenzia rekao je da Moskva podržava trenutni prekid borbe u Gazi, ali je doveo u pitanje terminologiju koja je korištena u američkoj rezoluciji.

Optužio je američkog državnog tajnika Antonyja Blinkena i američku ambasadoricu Thomas-Greenfield da su "obmanuli međunarodnu zajednicu".

U prijedlogu rezolucije koji je stavljen na glasanje nije drektno spomenuto oslobađanje talaca koje je Hamas oteo tokom napada na Izrael 7. oktobra prošle godine, ali su nedvosmisleno podržani diplomatski napori da se "osigura primirje u vezi sa oslobađanjem svih preostalih talaca".

Predstavnica Ujedinjenog Kraljevstva u Vijeću sigurnosti Barbara Woodward poručila je da je razočarana što Rusija i Kina nisu podržale američki nacrt rezolucije.

Naglasila je da će njena zemlja nastaviti činiti "sve što može" da dopremi pomoć u Gazu, ali da je potreban trenutni prekid borbi, kako bi se potrebna količina pomoći poslala u palestinsku enklavu.

Pročitajte i ovo: Netanyahu tvrdi da će Izrael poslati trupe u Rafah i bez podrške SAD

Nova rezolucija

U međuvremenu, objavljeno je da će Vijeće sigurnosti UN-a u subotu, 23. marta, glasati o novom nacrtu rezolucije koji su uputili Alžir, Malta, Mozambik, Gvajana, Slovenija, Sierra Leone i Švicarska.

Taj dokument zahtjeva trenutni prekid vatre tokom mjeseca Ramazana, što bi vodilo ka trajnom i održivom prekidu borbi. Također, traži se hitno i bezuvjetno oslobađanje svih talaca i ističe potreba za hitnim povećanjem protoka humanitarne pomoći u Gazu.

Prethodno je, a nakon odbijanja američkog dokumenta u Vijeću sigurnosti, rezoluciju o primirju najavio i i francuski predsjednik.

"Francuska će raditi na novoj rezoluciji UN-a koja poziva na prekid vatre u Gazi", kazao je Emmanuel Macron.

Govoreći na kraju samita čelnika EU-a u Briselu, Macron je rekao da će Francuska "nastaviti rad na temelju francuskog nacrta rezolucije u Vijeću sigurnosti i raditi s američkim, evropskim i arapskim partnerima na postizanju sporazuma.

Vijeće sigurnosti UN ranije je usvojilo dvije rezolucije povodom pogoršavanja humanitarne situacije u Gazi, ali nijedna nije pozivala na prekid vatre.

Rat u Gazi počeo je 7. oktobra 2023. kada su militanti Hamasa, grupe koju SAD i Evropska unija smatraju terorističkom, ubili u Izraelu 1.200 ljudi, a 253 uzeli za taoce.

Od tada je u izraelskoj zračnoj i kopnenoj kampanji na Pojas Gaze ubijeno više od 31.000 Palestinaca, navode zdravstvene vlasti kojima upravlja Hamas, dok je većina stanovništva istjerana iz domova i ostala bez hrane.

Veći dio Gaze je u ruševinama, a većina od 2,3 miliona stanovnika raseljena je i suočava se sa velikom humanitarnom krizom.

Pročitajte i ovo: Jedno od troje djece u Gazi mlađe od dvije godine pothranjeno, kažu iz UN-a