Savjet bezbjednosti UN je odlučio da će do kraja aprila odgovoriti na zahtjev palestinskih vlasti za punopravno članstvo u Ujedinjenim nacijama što je Palestinska uprava opisala kao "istorijsko", a Izrael žestoko osudio.
"Savjet je odlučio da se to razmotri tokom aprila", izjavila je u ponedjeljak ambasadorka Malte Vanesa Frejzer, koja ovog mjeseca predsjedava Savjetom.
U septembru 2011. je predsjednik palestinskih vlasti Mahmud Abas pokrenuo tu proceduru tražeći "pristupanje Države Palestine UN", ali ta procedura od tada nije okončana.
Palestinci su u novembru 2012. dobili status "države-posmatrača koja nije članica" UN.
Palestinske vlasti su zahtjev za članstvo u UN aktuelizovale pismom Savjetu bezbjednosti UN prošle sedmice, ukazujući na izraelsku ofanzivu u Gazi, te je to tijelo u ponedjeljak pokrenulo proces razmatranja.
"Ovo je istorijski trenutak", prokomentarisao je palestinski ambasador pri UN, Rijad Mansur.
Pročitajte i ovo: Francuski šef diplomatije predlaže sankcije Izraelu kako bi Gaza dobila pomoćIzgledi na uspjeh su više nego mali, piše AFP.
Prvo bi bila potrebna pozitivna preporuka Savjeta bezbjednosti sa najmanje devet glasova "za", bez veta neke stalne članice, a zatim dvotrećinska većina glasova u Generalnoj skupštini UN.
Posmatrači predviđaju veto Sjedinjenih Država koje su se već tome usprotivile 2011. godine.
"Naš stav je poznat i nije se promenio", ponovila je u ponedjeljak američka ambasadorka Linda Tomas-Grinfild poslije prvog sastanka iza zatvorenih vrata "Komiteta za prijem novih članova", ad hock formiranog u Savjetu.
Sjedinjene Američke Države smatraju da UN nisu mjesto za priznanje palestinske države, već da bi to trebalo da bude rezultat dogovora Izraela i Palestinaca.
SAD takođe ističu svoj zakon koji planira da smanji finansiranje UN ako Savjet bezbjednosti prihvati palestinsku državu bez takvog bilateralnog sporazuma.
Uprkos svemu, članovi Savjeta su odlučili da je rad "Komiteta za prijem novih članova" koristan i da će se ta grupa ambasadora ponovo sastati u četvrtak, prenijela je ambasadorka Malte.
Ambasador Izraela pri UN Gilad Erdan je sa govornice Generalne skupštine oštro osudio palestinski zahtjev i to što "Savjet bezbjednosti raspravlja o priznavanju 'palestinske' države", rekao je on.
Ambasador je ocijenio da je već samo razmatranje tog zahtjeva "već pobjeda" za one koji su počinili i podržali napad Hamasa na Izrael 7. oktobra čime je počeo rat u Gazi.
Rekao je da ti koji su podržali napad Hamasa smatraju, kao i Amerikanci, da bi palestinska država trebalo da bude rezultat pregovora o "trajnom rješenju " koji su godinama u zastoju.
Sjedinjene Države i Evropska unija su Hamas označili kao terorističku organizaciju.
Izraelska vlada se protivi rješenju sa dvije države koje zastupa velika većina međunarodne zajednice, uključujući Sjedinjene Države.
"Sve što tražimo je da zauzmemo naše legitimno mjesto u zajednici država", tvrdi palestinski ambasador pri UN Mansur koji se nada glasanju Savjeta bezbjednosti 18. aprila.
Pročitajte i ovo: Nikaragva od suda u Hagu zatražila da zaustavi njemačku vojnu pomoć IzraeluUpitan o postojanju nacrta rezolucije o tome, alžirski ambasador Amar Bendžama je odgovorio: "Ne još, ali biće uskoro".
Ako bude američkog veta, to ne bi bilo prvi put da bi neki zahtjev za prijem u UN bio blokiran u Savjetu bezbjednosti.
Tokom hladnog rata, Sjedinjene Države i Sovjetski Savez su više puta blokirali prijem zemalja saveznica suprotnog bloka. Posljednji veto je bio 1976. godine, kada su Amerikanci blokirali prijem Vijetnama u UN.