UN ukazuje na 'očajnu' situaciju Afganistanaca koji su prisiljeni da napuste Pakistan

Afganistanska djevojčica gleda kroz prozor automobila dok se njena porodica vraća kući, nakon što je Pakistan naredio migrantima bez dokumenata da napuste zemlju, 3. novembar 2023.

Kancelarija Ujedinjenih nacija za humanitarnu koordinaciju (OCHA) saopštila je da se desetine hiljada Afganistanaca, većinom djece, koji su prisiljeni da napuste Pakistan početkom novembra, nalaze u veoma teškoj humanitarnoj situaciji pozivajući na hitnu akciju kako bi se olakšala njihova situacija.

Negdje oko 60 procenata od 20.000 ljudi koji su prešli u Afganistan na graničnim prelazima Torkam i Spin Boldak između 1. i 4. novembra su djeca, rečeno je iz OCHA-e.

"Njihovi uslovi su očajni, mnogi su putovali danim, nejasno je gdje da se vrate i zaglavljeni su na granici", rekao je Daniel Enders iz OCHA-e na društvenoj mreži X, prenosi redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.

Više od 300.000 Afganistanaca se vratilo u Afganistan iz Pakistana od kada je Islamabad 3. oktobra najavio repatrijaciju afganistanskih migranata bez dokumenata. Pošto je krajnji rok za dobrovoljno napuštanje Pakistana istekao 1. novembra, sada Islamabad nasilno deportuje Afganistance.

Odnosi između Islamabada i talibana u Afganistanu postali su zategnutiji zbog prisilnog izbacivanja afganistanskih izbjeglica i Pakistana.

"Hitno je potrebno finansiranje za pružanje neposredne pomoći nakon dolaska" za one koji su zaglavljeni na granici, citiran je Endres.

Potez Islamabada izazvao je kritike, što je potaknulo nadzorno tijelo američke vlade da ove sedmice izrazi zabrinutost zbog prisilnog protjerivanja.

Pročitajte i ovo: HRW kritikuje Pakistan zbog deportacije afganistanskih tražilaca azila

Američka Komisija za međunarodne vjerske slobode (USCIRF) saopštila je da je zabrinuta zbog izvještaja o povećanom pritvaranju, nasilju i zastrašivanju zajednica afganistanskih izbjeglica u Pakistanu.

U pokušaju da negora kritike, vršilac dužnosti pakistanskog premijera Anvar ul-Hak Kakar povezao je odluku vlade da protjera afganistanske izbjeglice i tražitelje azila s nesposobnošću afganistanske vlade koju vode talibani da zaustavi ekstremiste.

Kakar je na konferenciji za medije 8. novembra rekao da je u više od dvije godine otkako su talibani ponovno preuzeli vlast u Afganistanu, broj napada Tehrik-e Taliban Pakistan, takođe poznatih kao pakistanski talibani ili (TTP), porastao.

Talibani su odbacili pakistanske optužbe, a glasnogovornik Zabihullah Mudžahid upozorio je Pakistan da ne krivi ekstremistički pokret za njegovu nesposobnost da osigura svoju sigurnost.

Pakistan bi trebao sam rješavati svoja unutrašnja pitanja, a ne kriviti Afganistan za svoje neuspjehe, rekao je Mudžahid odgovarajući na Kakarove optužbe.

Avganistanci napuštaju Pakistan pred istek roka za deportaciju