Organizacija za nuklearni nadzor Ujedinjenih nacija kaže da je Iran proširio svoje obogaćivanje uranijuma, signalizirajući na još jedan potencijalni izazov za oživljavanje međunarodnog nuklearnog sporazuma nakon što je Teheran insistirao da mu je potrebno više američkih garancija za potpisivanje bilo kakvog dogovora.
Agencija Rojters prenela je 31. avgusta da je imala uvid u poverljivi izveštaj Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) u kojem je to telo navelo da Iran sada koristi drugu od tri kaskade, ili klastera, naprednih IR-6 centrifuga u podzemnoj fabrici Natanz za obogaćivanje uranijuma.
Ranije 31. avgusta, iranski ministar inostranih poslova Hosein Amir-Abdolahjan rekao je da su njegovoj zemlji potrebne jače garancije Vašingtona za oživljavanje Zajedničkog sveobuhvatnog plana akcije iz 2015.
Tokom posete Moskvi, gde se sastao sa ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejem Lavrovom, Amir-Abdolahjan je rekao da Teheran "pažljivo" razmatra odgovor Vašingtona na tekst Evropske unije za oživljavanje nuklearnog sporazuma, koji je na ivici kolapsa od kada je bivši predsednik SAD Donald Tramp jednostrano povukao Sjedinjene Države iz sporazuma 2018. godine i ponovo uveo sankcije.
Pročitajte i ovo: Većina država podržavaju prijedlog EU o nuklearnom sporazumu s IranomPosle 16 meseci indirektnih razgovora između Teherana i Vašingtona, visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj rekao je 8. avgusta da je EU iznela konačnu ponudu za prevazilaženje zastoja za oživljavanje sporazuma.
IAEA istražuje poreklo nuklearnog materijala pronađenog na tri neprijavljena mesta u Iranu. Otkako su se Sjedinjene Države povukle iz pakta pre četiri godine i počele da ponovo uvode sankcije Iranu, Teheran je postepeno smanjivao svoje obaveze prema sporazumu.
Sporazum je osmišljen da spreči Iran da napravi nuklearnu bombu. Teheran insistira da je njegov nuklearni program samo u civilne svrhe.
Poseta Amir-Abdolahijana Moskvi usledila je nakon izveštaja Vašington posta da je Teheran isporučio Rusiji prvu pošiljku borbenih dronova iranske proizvodnje. Teheran je prošlog meseca demantovao tvrdnje SAD o slanju bespilotnih letelica u Rusiju, koja je izvršila invaziju na Ukrajinu.
Pročitajte i ovo: Prvi iranski dronovi za Rusiju