Ukrajina je odlučna da ostane garant svjetske prehrambene sigurnosti i i da nastavi sa izvozom žitarica, izjavio je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski tokom razgovora sa generalnim sekretarom Ujedinjenih nacija Antonijom Guterresom.
"Razgovarao sam sa generalnim sekretarom UN-a. Potvrdio sam posvećenost Ukrajine sporazumu o žitaricama", napisao je Zelenski na Twiteru.
Ruska vojska saopćila je ranije u ponedjeljak, 31. oktobra, da od Ukrajine želi da se obaveže da neće koristiti koridor za izvoz žitarica u vojne svrhe, poslije napada na njenu flotu u crnomorskom poluotoku Krim i prekida sporazuma o izvozu žitarica iz ukrajinskih luka.
Ruske vlasti saopćile su u subotu, 29. oktobra, da se povlače iz sporazuma o izvozu žitarica iz ukrajinskih luka, vitalnog za snabdijevanje hranom u svijetu, poslije napada na Krimu, koji Moskva pripisuje Ukrajini i Velikoj Britaniji.
UN uvjeren da se Rusija ne povlači trajno iz sporazuma
Brodovi sa žitaricama isplovili su u ponedjeljak, 31. oktobra, iz ukrajinskih luka unatoč tome što je Moskva obustavila svoje sudjelovanje u programu UN-a.
Ujedinjeni narodi su 31. oktobra objavili da nijedan brod uključen u dogovor o izvozu žitarica iz Ukrajine, uz posredovanje UN-a, nije prolazio crnomorskim humanitarnim koridorom u noći 29. oktobra, kada je Rusija utvrdila da su njezina plovila na Krimu napadnuta, piše Reuters.
"Niko nije bio u koridoru u noći 29. oktobra, kada su se dogodili prijavljeni napadi. Nijedan brod nije prijavio incident tokom vikenda", kazao je 31. oktobra šef humanitarne pomoći UN-a Martin Griffiths pred Vijećem sigurnosti UN-a.
Možda vas zanima: Poziv UN-a na produženje dogovora o izvozu žitarica između Rusije i UkrajineGriffiths je naglasio da je ohrabren uvjeravanjem Rusije da se ne povlači iz inicijative, već samo privremeno obustavlja aktivnosti. Dodao je da je stav UN-a da dogovor i "obaveze ostaju na snazi čak i tokom suspenzije".
"To uključuje obećanje Rusije i Ukrajine da neće napadati teretne brodove ili lučke objekte", rekao je Griffiths.
Rusija je optužila Ukrajinu da je 29. oktobra koristila zračne i pomorske bespilotne letjelice za ciljanje brodova u Sevastopoljskom zaljevu i sugerirala je da je jedna od letjelica možda lansirana s civilnog broda za izvoz hrane iz ukrajinskih luka.
Ukrajina nije niti potvrdila niti negirala da stoji iza napada, ali je ustvrdila da je ruska mornarica legitimna vojna meta.
Nakon ovog napada, Moskva je poručila da obustavlja sudjelovanje u sporazumu koji je postignut 22. jula, a koji je Ukrajini omogućio ponovni izvo hrane koji je bio zaustavljen ruskom invazijom.
Ruski ambasador pri UN-u Vassily Nebenzia rekao je članovima Vijeća sigurnosti da je Rusija suspendirala svoje sudjelovanje "na neodređeno vremensko razdoblje" jer "ne može garantirati sigurnost civilnih brodova koja sudjeluju u inicijativi za Crno more".
Pročitajte i ovo: Rekordne količine žita napuštaju ukrajinske luke uprkos povlačenju Rusije iz izvoznog sporazumaEvropska unija je 30. oktobra pozvala Rusiju da poništi svoju odluku da suspenduje učešće u vitalnom sporazumu o izvozu žitarica.
Više od 9,5 miliona tona kukuruza, pšenice, proizvoda od suncokreta, ječma, uljane repice i soje izvezeno je iz Ukrajine nakon julskog sporazumu, pokazuju podaci UN-a.
UN je upozorio da ruski rat pogoršava globalnu krizu hrane i gura desetke miliona ljudi u glad.
Dogovor o izvozu žitarica preko Crnog mora provodi Zajednički koordinacijski centar u Istanbulu sastavljen od turskih, ruskih, UN-ovih i ukrajinskih zvaničnika.
Dogovor iz jula također ima cilj olakšati izvoz ruskih žitarica i izvoz gnojiva.