Ukrajinska vojska spašava civile oko Bahmuta

Ljuba plače dok drži svoju drhtavu čivavu Margot, nakon što su je ukrajinski vojnici evakuirali iz Bahmuta. "Trebalo je da krenemo ranije", rekla je nakon što je 3. aprila sigurno stigla u Časiv Jar.

Ukrajinski vojnik sjedi na vrhu tenka blizu naselja kod Bahmuta.

Smješten na dvije velike raskrsnice, bitka za "tvrđavu Bahmut" nastavlja se uprkos tvrdnjama Rusije da je zauzela taj istočni ukrajinski grad.

Iako je većina od 70.000 predratnih stanovnika napustila Bahmut, ukrajinska vojska vjeruje da je između 1.000 i 5.000 ljudi, uglavnom starijih, siromašnih te osoba sa invaliditetom, i dalje tamo.

Civili spašeni iz Bahmuta nose lične stvari dok izlaze iz ukrajinskog oklopnog transportera u Časiv Jaru. Oni će biti prebačeni do skloništa za interno raseljene osobe u Kostiantinivki.

Ljuba, koja je spašena iz Bahmuta, ulazi u sklonište sa svojim psom u Kostiantinivki. "Mislili smo da se tako nešto neće dogoditi", kaže, misleći na rat i njihov bijeg iz razorenog grada.

Svetlana (63) u suzama nakon što je sigurno stigla u sklonište u Kostiantinivki.

Druga stanovnica Bahmuta, 80-godišnja Oleksandra, plače na krevetu u skloništu. Vojnik koji je pomogao u njenom spašavanju rekao je da je ovo drugi put u sedmici da izvode civile van grada. Ljudi ostaju tamo jer se "nadaju da će sve biti u redu".

Oleksandra će sada dijeliti prostor sa drugim raseljenim sugrađanima.

Član američke volonterske grupe, Alaska State Sno-X Lions Club, pokušava uvjeriti stanovnika da napusti dom u Časiv Jaru. Mali grad, koji se nalazi na brdu nekoliko kilometara zapadno od Bahmuta, vjerovatno će postati sljedeći bedem protiv ruskih snaga.

Časiv Jar, koji je prije rata imao oko 15.000 stanovnika, često je na meti ruske artiljerije. Nalazi se na važnoj ruti za snabdijevanje ukrajinske vojske koja se bori na frontu u i oko Bahmuta.

Volonter iz Alaska State Sno-X Lions kluba moli 56-godišnju Nataliju da napusti dom u Časiv Jaru. Žena je već odbijala da ode jer ne želi ostaviti svoje kućne ljubimce.

Na vratima podruma vidljiva su oštećenja od gelera i natpisi koji ukazuju naprisustvo civila. Volodimir (56) sluša kako dobrovoljci pokušavaju da ubijede civile poput njega da napuste Časiv Jar.

Ukrajinski vojnik vodi dobrovoljca kroz devastirana naselja Časiv Jara u nadi da će ubijediti posljednje stanovnike da budu evakuisani. Procjenjuje se da je ostalo 1.500 stanovnika, od kojih većina provodi dane skrivajući se u podrumima bez struje i tekuće vode.