Sve više zemalja uvodi sankcije Rusiji, nakon odluke Sjedinjenih Američkih Država (SAD), Evropske unije (EU) i Velike Britanije da kazne Moskvu za njezine postupke u Ukrajini, piše redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.
Australija je 23. februara objavila da će se uskladiti korake sa SAD i Velikom Britanijom, referirajući se na uvođenje sankcija dvjema ruskim bankama i zabranu putovanja za osam članova Vijeća sigurnosti Rusije.
Australski premijer Scott Morrison kazao je da su ove sankcije prve u nizu potencijalnih kazni, koje njegova zemlja može upotrijebiti protiv Rusije.
Japanski premijer Fumio Kishida također je, 23. februara, predstavio mjere protiv Rusije, ističući da će njegova vlada zabraniti novo izdavanje i distribuciju ruskih državnih obveznica u Japanu.
Pročitajte i ovo: Kanada uvodi ekonomske sankcije Rusiji"Japan će, također, zabraniti putovanja osobama povezanim s dvije ukrajinske separatističke regije i zamrznuti njihovu imovinu u Japanu", naveo je Kishida.
Istovremeno, predsjednik Venezuele Nicolas Maduro poručio je da njegova zemlja podržava ruskog predsjednika Vladimira Putina, kada je riječ o krizi u Ukrajini.
"Venezuela je s Putinom, ona je s Rusijom. Ona je uz hrabre i pravedne stvari u svijetu”, izjavio je Maduro.
Putin je 21. februara priznao nezavisnosti separatističkih regiona u istočnoj Ukrajini što je izazvalo nezadovoljstvo dijela međunarodne zajednice koja je odlučila da uvede sankcije Rusiji.
Evropski ministri vanjskih poslova pristali su sankcionirati 27 pojedinaca i entiteta, uključujući banke koje financiraju ruske političare i operacije na odcijepljenim teritorijima, piše Reuters.
Pročitajte i ovo: Savet EU uvodi paket sankcija Rusiji zbog UkrajinePaket sankcija obuhvaća i sve članove donjeg doma ruskog parlamenta koji su glasali za priznanje odcijepljenih regija, prenosi Hina.
Velika Britanija uvela je sankcije Genadiju Timčenku i još dvojici milijardera koji su bliski povezani s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, te protiv pet banaka - Rosija, IS Bank, GenBank, Promsvjazbank i Crnomorska banka.
Banka Rosija već je pod američkim sankcijama od 2014. zbog bliskih veza s dužnosnicima Kremlja.
Washington je uveo sankcije Promsvjazbanki i VEB banci. Također je pojačao ograničenja za ruski državni dug. Američki predsjednik Joe Biden objasnio je da to da znači da ruska Vlada neće imati pristupa financiranju na Zapadu.
Pročitajte i ovo: Biden najavljuje teže sankcije RusijiMinistarstvo financija SAD-a saopoćilo je da proširuje postojeće zabrane na sudjelovanje na sekundarnom tržištu za obveznice koje su nakon 1. marta izdale ruska središnja banka i drugi subjekti.
Putin je priznao samostalnost separatističkih regija Donjeck i Lugansk na istoku Ukrajine i odobrio slanje trupa u tu oblast.
Obje regije se graniče sa Rusijom i od 2014. godine su pod kontrolom boraca koje podržava Rusija.