EU šalje sajber stručnjake da pomognu Ukrajini

Evropska unija posla je stručnjake za sajber bezbednost da pomognu Ukrajini u slučaju hakerskih napada iz Rusije dok joj preti invazija oružanih snaga. Veći sajber napadi na Ukrajinu mogli bi da se preliju i na druge zemlje, posebno pošto je Evropska unija odgovorila sankcijama na rusko priznavanje separatističkih regiona na istoku Ukrajine, pišu svetski mediji.

'Važan deo ruskog hibridnog alata'

Evropska unija angažovala je Tim za brzo reagovanje na sajber napade (CRRT) posle poziva za pomoć iz Ukrajine, navodi BBC.

Novoformirani tim od osam do 12 stručnjaka iz Litvanije, Hrvatske, Poljske, Estonije, Rumunije i Holandije, obavezao se da će pomoći u odbrani Ukrajine od sajber napada daljinski i u toj zemlji.

Zvaničnik CRRT-a rekao je da su napadi verovatni pošto su "sajber mere važan deo ruskog hibridnog alata".

Velika Britanija i SAD ranije ovog meseca okrivile su Rusiju za sajber napade koji su privremeno isključili s mreže sajtove pojedinih ukrajinskih banaka i vladinih službi.

Moskva negira da stoji iza takvih napada, nazivajući te tvrdnje "rusofobijom".

CRRT je inicijativa Evropske unije za jačanje odbrane i saradnje između članica i tvrdi da je opremljena sajber alatima za otkrivanje, prepoznavanje i ublažavanje posledica sajber pretnji.

Rusija je, kako navodi britanski javni servis, ranije bila optužena za hibridni rat, koji kombinuje sajber napade s tradicionalnim vojnim aktivnostima, u Gruziji i na Krimu.

Nesuptilna poruka

Dok preti invazija ruskih oružanih snaga, Ukrajina se priprema i za sajber invaziju iz Rusije, piše Ekonomist (The Economist).

U sajber napadu 14. januara na ukrajinske državne službe na sajtovima je ostavljena poruka: "Strahujte i očekujte najgore". Mesec dana kasnije, snažan sajber napad paralisao je usluge dve velike ukrajinske banke i veb stranice ministarstva odbrane. Iako je u oba navrata, Rusija negirala umešanost, nesuptilna poruka, kako navodi časopis, poklopila se s prisustvom više od 150.000 ruskih vojnika blizu ukrajinskih granica.

Ukrajina više nije laka meta kao 2014. kada su prvi ruski sajber napadi pogodili njen izborni sistem. Sada se oslanja na značajnu lokalnu ekspertizu i pomoć zapadnih bezbednosnih službi, uključujući američku sajber komandu, ali prema rečima visokog oficira iz ukrajinske sajber komande Viktora Žore i Rusija verovatno drži svoje najopasnije oruđe u rezervi.

Sajber napad "NotPetja" 2017, koji se smatra najštetnijim u istoriji Ukrajine i koji Bela kuća pripisuje Rusiji, onesposobio je sistem za praćenje radijacije u ugašenoj černobiljskoj nuklearnoj elektrani, pored toga što je pogodio ukrajinska ministarstva, banke i metro sisteme, ukazuje Ekonomist, uz ocenu da će žestina ruskih sajber operacija zavisiti od njenih širih namera, ali da svakako mogu imati razorne psihološke efekte na ukrajinsko stanovništvo bez ispaljivanja projektila.

Postoje strahovi, dodaje časopis, da bi u ruskim sajber napadima mogli biti isključene električne, mobilne i internet mreže za stvaranje haosa uoči moguće invazije, kao i da se izazove panika u vezi s 15 nuklearnih elektrana u Ukrajini.

Stručnjaci upozoravaju da bi Rusija mogla da fizički cilja desetine tačaka za razmenu podataka koji povezuju Ukrajinu s internetom. U slučaju krvavog rata blokade interneta bi bile posebno korisne Kremlju, sprečavajući širenje informacija o kretanju trupa i zločinima, piše Ekonomist uz zaključak ako je Lenjin bio fokusiran na telegrafske stanice, Putinovi generali bi mogli biti zainteresovani za TikTok.

'Obrazac sajber napada'

Velika Britanija upozorila je u utorak, 22. februara, na potencijalne sajber napade s "međunarodnim posledicama" pošto je ruski predsednik Vladimir Puitin naredio slanje trupa u dva otcepljena regiona na istoku Ukrajine, preneo je Rojters (Reuters).

Britanski Nacionalni centar za sajber bezbednost (NCSC), deo obaveštajne agencije GCHQ, pozvao je britanske organizacije da "pojačaju svoju onlajn odbranu" posle razvoja događaja s Ukrajinom.

"Iako NCSC nije svestan da trenutno postoje specifične pretnje britanskim organizacijama u vezi s događajima u Ukrajini i oko nje, postoji istorijski obrazac sajber napada na Ukrajinu s međunarodnim posledicama", navodi se u saopštenju.

Pored tim stručnjaka za sajber bezbednost koji je EU poslala u Ukrajinu, prema rečima ministra odbrane Velike Britanije Bena Volasa (Wallace), britanski sajber stručnjaci rade s Ukrajinom kako bi joj pomogli da se zaštiti od ruskih aktivnosti, preneo je Rojters.

Baltičke zemlje u pripravnosti

Pored pretnji Ukrajini i zemlje Evropske unije u susedstvu Rusije su opasnosti od sajber napada i širenja dezinformacija, prenosi Politiko (Politico) upozorenja zvaničnika.

Pretnja od sajber napada na evropskom tlu je dvostruka, ističe Politiko. Prvo, napadi na ukrajinske mreže mogli bi da se prošire na evropske mreže. Drugo, Rusija bi mogla da izabere da se odluči za direktne napade na mete u Evropskoj uniji preko svojih obaveštajnih službi ili sajber kriminalnih grupa kako bi omela odgovor Zapada na krizu u Ukrajini.

Sajber napadi na Ukrajinu u prošlosti su zahvatili i Evropu. Hakeri su 2017. preko ukrajinskog softvera pustili malver NotPetja i izazvali svetsku sajber krizu koja se smatra najrazornijim sajber napadom u istoriji, ukazuje Politiko. Zapadne bezbednosne službe su kasnije pripisale napad ruskoj vojnoj obaveštajnoj službi GRU.

Evropske nacionalne agencije za sajber bezbednost poslednjih nedelja su više puta upozorile privatni i javni sektor da se pripreme za sajber napade, ali je, kako navodi Poltiko, pretnja velikim sajber napadima dodatno povećana u utorak, 22. februara, pošto je Evropska unija odgovorila sankcijama na odluku Rusije da prizna dva otcepljena ukrajinska regiona kao nezavisna.

Baltičke zemlje su posebno proteklih godina često bile meta hakerskih grupa koje podržava Rusija u napadima na javne i privatne institucije. EU je delimično pripisala Rusiji kampanju "Ghostwriter", koja je prvo pogodila baltičke zemlje fišing imejlovima i dezinformacija, a potom prešla na poljske i nemačke političare.

Zemlje poput Estonije i Litvanije takođe su se zagovornici oštrijeg odgovora na rusku sajber agresiju u Evropi i, ukazuje Politiko, zvaničnici na Baltiku su sada u pripravnosti, očekujući da će više napada doći iz Rusije kako eskalira sukob u Ukrajini.