Blinken zahtijeva mjere protiv Putina na sjednici Vijeća sigurnosti

Američki sekretar Antony Blinken na sastanku Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija o situaciji u Ukrajini, New York, SAD, 22. septembra 2022.

Američki sekretar Antony Blinken zahtijevao je da se predsjednika Rusije Vladimira Putina smatra odgovornim na sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija o stanju u Ukrajini.

"Sam međunarodni poredak, kojeg smo se okupili ovdje da održimo, cijepa se pred našim očima", rekao je Blinken Vijeću sigurnosti.

"Ne možemo - nećemo - dozvoliti da se predsjednik Putin izvuče", rekao je.

Blinken je optužio Putina da je dodao "ulje na vatru" nedavnim koracima, uključujući pozivanje rezervista i planiranje referenduma na ukrajinskoj teritoriji pod ruskom kontrolom, baš u trenutku kada je Kijev ostvario snažan napredak na terenu.

Dodao je da je od ključne važnosti pokazati da "nijedna nacija ne može silom prekrojiti granice druge".

"Ako ne uspemo da odbranimo ovaj princip koji ga Kremlj tako flagrantno krši, šaljemo poruku agresorima svuda da ga i oni mogu ignorisati."

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov odbacio je optužbe Zapada.

"Danas se pokušava nametnuti potpuno drugačiji narativ o ruskoj agresiji kao izvoru ove tragedije", rekao je Lavrov Vijeću sigurnosti.

Optužio je Ukrajinu za "rusofobiju", i kroz nametanje ukrajinskih jezičkih pravila.

"Sjedinjene Države i njihovi saveznici uz podršku međunarodnih organizacija za ljudska prava pokrivaju zločine kijevskog režima", rekao je Lavrov.

Francuska, koja je trenutno na čelu Vijeća sigurnosti, sazvala je sjednicu kako bi naglasili važnost da se krivci drže odgovornim.

"Nema mira bez pravde", rekla je francuska ministrica vanjskih poslova Catherine Colonna novinarima.

Otvarajući sjednicu, generalni sekretar Antonio Guterres rekao je da je tijelo UN-a za ljudska prava vidjelo "katalog okrutnosti: pogubljenja po kratkom postupku, seksualno nasilje, mučenja i druga nehumana i ponižavajuća postupanja prema civilima i ratnim zarobljenicima."

"Sve ove optužbe moraju biti temeljno istražene, kako bi se osigurala odgovornost", rekao je on, ne upirući direktno prstom u Rusiju.

"Počinioci moraju biti pozvani na odgovornost u pravednom i nezavisnom sudskom postupku. Žrtve i njihove porodice imaju pravo na pravdu, pravni lijek i reparaciju", rekao je Guterres.

Pročitajte i ovo: Zelenski u UN-u zatražio kaznu za Rusiju

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, obraćajući se Generalnoj skupštini u srijedu, zatražio je poseban tribunal i "kaznu" za Rusiju zbog njene invazije i zloupotreba.

Karim Khan, tužilac Međunarodnog krivičnog suda, najavio je istragu o mogućim ratnim zločinima samo nekoliko dana nakon što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu u februaru.

Khan je otputovao u Ukrajinu i posjetio grad Buču, gdje je otkriće desetina tijela na ulicama i u masovnim grobnicama užasnulo svijet.

Moskva je tada odbacila zločine kao lažne, a u četvrtak je Lavrov rekao da su napori Ukrajine da okrivi Rusiju za ratne zločine bili "propagandna operacija".

Ali Khan je rekao Vijeću sigurnosti: "Kada sam otišao u Buču i otišao iza crkve Svetog Andrije, tijela koja sam vidio nisu bila lažna."

Rat u Ukrajini

Priče, analize, foto i video zapisi o ratu u Ukrajini.

Predstavnik Ukrajine na sastanku, ministar vanjskih poslova Dmytro Kuleba, pozvao je na "solidarnost i jedinstvo" zemalja članica UN-a da pomognu Kijevu u borbi protiv ruske agresije.

"Najbolji način da se spriječi još ruskih zločina je da se Ukrajini obezbijedi potrebno oružje", rekao je on novinarima.

Izvor: AFP