Problemi brigade obučene u Francuskoj ističu veće ukrajinske poteškoće

Ukrajinski vojnici iz 155. odvojene mehanizovane brigade stoje pored vojnih vozila tokom vojne vježbe u Francuskoj.

Pišu: Yevhenia Kytaiva-Rusetska, Nataliia Semenova, Zoriana Stepanenko i Mike Eckel

Ova brigada trebala je biti predvodnica modernizirane ukrajinske vojske, obučena prema zapadnim taktikama od strane francuskih instruktora, naoružana zapadnim oružjem i spremna za suočavanje s većom ruskom vojskom na bojnom polju.

To se, međutim, nije dogodilo, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.

Umjesto toga, 155. odvojena mehanizovana brigada ukrajinske vojske potresena je dezerterstvom, međusobnim optužbama, a sada i oštrim javnim kritikama koje optužuju komandante za nekompetentnost.

Komandant brigade naglo je smijenjen prošlog mjeseca, neposredno nakon što se jedinica vratila s obuke u Francuskoj, a vodeća ukrajinska agencija za provođenje zakona istražuje izvještaje da su desetine, a možda i stotine, njenih vojnika otišle s dužnosti bez odobrenja (AWOL).

Problemi ove brigade isplivali su na površinu u teškom trenutku za Ukrajinu, čije je stanovništvo iscrpljeno nakon skoro tri godine sveobuhvatnog rata, a vojska umorna od neprekidnih ruskih ofanziva.

Ti problemi, kao i javno iskazano nezadovoljstvo, dodatno ukazuju na šire poteškoće koje već mjesecima, ako ne i godinama, muče ukrajinsku vojsku – a koje, prema stručnjacima, ometaju njenu sposobnost vođenja efikasne odbrane ili ofanzive protiv brojnije i bolje opremljene ruske sile.

"Obuka kakvu sam zamišljao da bi trebala biti u trećoj godini rata, jednostavno ne postoji", rekao je za Ukrajinski servis RSE poručnik, koji je bez odobrenja napustio brigadu. "Ja, na primjer, ne znam šta bih trebao raditi. Nisam spreman odustati i izvršavati naređenja s neobučenim ljudima. Osim toga, ni ja nisam obučen. Komandujem grupom od 30-ak ljudi. Nisam spreman da rizikujem njihove živote."

Pročitajte i ovo: Hoće li se rat u Ukrajini završiti 2025. godine?

"U Francuskoj me nisu naučili apsolutno ništa", rekao je oficir, koji je govorio pod uslovom anonimnosti jer javna kritika vojske može dovesti do krivičnog gonjenja.

Najmanje 59 vojnika iz brigade napustilo je trening-kampove u Francuskoj bez odobrenja, rekao je isti oficir. Ovu brojku potvrdio je i Jurij Butusov, poznati ukrajinski ratni dopisnik, koji je brigadu opisao kao "potpuni organizacioni haos".

U intervjuu, Butusov je rekao da je odluka o obuci i formiranju brigade bila više politička nego vojna.

"Jednostavno nema smisla stvarati takve brigade koje nisu u potpunosti popunjene i koje uopće nemaju vremena za obuku, kao što sada vidimo", rekao je za Ukrajinski servis RSE. "Ako kažemo da nam treba nova brigada, onda je to pitanje koje bi trebalo trajati najmanje godinu dana. Osim individualne obuke, moramo osigurati upravljanje na mnogim nivoima."

Neizbježni haos?

Zapadni saveznici uložili su milijarde dolara u naoružanje i opremu za ukrajinske oružane snage, opremajući ih modernom tehnologijom kako bi se mogli suprotstaviti većoj ruskoj vojsci s većim resursima na raspolaganju.

Također su nastojali preobučiti ukrajinske oružane snage, udaljavajući ih od doktrina i taktika koje je usvojio stariji kadar obučen po sovjetskim standardima, te uvodeći NATO-ovski način razmišljanja, uključujući koncept kombiniranog ratovanja i naglasak na manjim brigadama, umjesto većih divizija.

Međutim, pored opreme, Ukrajina se suočila s još većim problemom: ljudstvom. Kritičari unutar i izvan Ukrajine žalili su se da ukrajinske vlasti ne uspijevaju uspostaviti održiv sistem regrutacije, mobilizacije i obuke kako bi popunile iscrpljene jedinice.

Ukrajinska komanda formirala je nekoliko novih brigada. Neke jedinice su poslane u Njemačku na obuku. Prošle godine u Francuskoj je uz veliku pompu formirana još jedna jedinica: 155. odvojena mehanizovana brigada, nazvana "Ana Kijevska" po kijevskoj princezi iz 11. stoljeća, koja je kasnije postala kraljica Francuske. Francuski predsjednik Emmanuel Macron najavio je njeno osnivanje tokom obilježavanja godišnjice savezničkog iskrcavanja u Normandiji u junu.

Dva mjeseca kasnije, oko 2.000 ukrajinskih vojnika — otprilike polovina standardne NATO brigade — poslano je u Francusku na obuku, koja je uključivala i rukovanje naprednim francuskim oružanim sistemima. Macron je kasnije u oktobru posjetio jedinicu, što je dobilo značajnu medijsku pažnju.

Kada je 155. brigada krajem novembra počela povratak u Ukrajinu, ukrajinske snage već su mjesecima imale poteškoća u odbijanju ubrzanih ruskih ofanziva na više tačaka duž linije fronta duge oko 1.100 kilometara.

Dana 12. decembra, komandant brigade, pukovnik Dmitro Rjumšin, smijenjen je, samo nekoliko dana prije nego što je brigada trebala krenuti u borbu. Razlog njegove smjene nije bio jasan, ali je na Facebook stranici brigade objavio izjavu u kojoj zahvaljuje vojnicima i oficirima na njihovoj "lojalnosti i profesionalizmu".

Nekoliko dana ranije, zastupnica Marijana Bezuhla kritikovala je način na koji je brigada formirana, rekavši da je sastavljena na brzinu iz dijelova drugih jedinica, što je oslabilo postojeće jedinice.

"Šta se desilo s 155. brigadom: iako su Francuzi pokušali učiniti brigadu specijaliziranom, ona nije bila pošteđena glupih vojnih odluka koje su je rasparčale", napisala je na Facebooku. "Unutar brigade vlada haos."

To je ponovio i Serhij Sternenko, aktivista i bloger koji piše o korupciji u javnom sektoru i ranije je bio povezan s desničarskom paravojnom grupom.

"Zašto stvarati novu brigadu kada postojeće brigade nisu bile adekvatno popunjene, ako je onda nova brigada podijeljena kako bi se ljudi rasporedili u stare brigade? Koji je smisao?", napisao je Sternenko na platformi X.

"Osim što smo zadobili udarac našem ugledu u očima Francuske, gdje je dio brigade obučen i opremljen, ponovo smo pretrpjeli velike gubitke i iscrpljenost."

"Ovo ludilo mora biti zaustavljeno prije nego što potpuno potkopa sposobnost vojske da organizuje otpor", napisao je.

'Radije bih dezertirao'

Uprkos prijavljenim organizacionim problemima, brigada je djelimično raspoređena kako bi pomogla u odbrani Pokrovska, grada u Donbasu koji je pod ozbiljnom prijetnjom opkoljavanja od strane ruskih snaga. Prema izvještajima, jedinica koristi njemačke tenkove Leopard i francusku artiljeriju.

Međutim, poručnik iz brigade, koji je za RSE govorio pod uslovom anonimnosti, rekao je da je dio opreme koju su dobili bio neispravan, poput bagera koji se koriste za kopanje rovova i odbrambenih položaja. Također je opisao probleme s komandnim naređenjima.

"Kada smo se vratili iz Francuske, dio brigade već je bio u blizini Pokrovska", rekao je. "Zatim smo dobili naređenje da pređemo u pješadiju, a mnogi su dezertirali. Nekoliko dana kasnije, poslani smo u Dnjepropetrovsku oblast. Sutradan smo dobili naređenje da idemo u naselje 20 kilometara od linije fronta."

"Moj komandant mi je napisao: ‘Okupi devet ljudi. Sutra idete na određeno mjesto.’ Pitao sam ga šta bismo tamo trebali raditi. Rekao je: ‘Ne znam’", ispričao je poručnik. "Dakle, komandanti su neprofesionalni, nisu obučili ljude."

On je dodao da neki vojnici misle: "Radije bih dezertirao. Ako me uhvate, barem će se zatvorska vrata jednog dana otvoriti. Poklopac lijesa nikada se neće otvoriti."

Nepotvrđeni izvještaji sugeriraju da je brigada pretrpjela nesrazmjerno velike gubitke u odbrani Pokrovska, što je Butusov naveo kao zabrinjavajuće.

"Većina vojnika 155. brigade na liniji fronta pokušava pošteno ispuniti svoje dužnosti", napisao je Butusov u objavi na Facebooku 31. decembra. "Ali zbog određenog kriminalnog odnosa prema životima vojnika, 155. brigada je od prvih dana raspoređivanja pretrpjela značajne gubitke."

Strah i nada dok se nazire bitka za ukrajinski Pokrovsk

Još jedan vojnik brigade, koji je također govorio anonimno, rekao je da je Butusovljeva kritika u velikoj mjeri tačna, ali nepotpuna.

"Situacija s formiranjem brigade bila je još gora nego što je opisao", rekao je vojnik.

Državni istražni biro, vodeća ukrajinska agencija za provođenje zakona, potvrdio je za Ukrajinski servis RSE da istražuje izvještaje o dezerterstvu. Portparol brigade odbio je komentarisati.

Upitan o problemima brigade, kabinet francuskog predsjednika, Jelisejska palata, uputio je na odogovor Ministarstva odbrane Francuske.

"Ukrajinske oružane snage su bile te koje su organizirale odabir ukrajinskog vojnog osoblja za formiranje ove brigade i upravljanje procesima", navodi ministarstvo. "Također… ukrajinske oružane snage određuju uslove za raspoređivanje (brigade) u Ukrajini."