Ukrajinska vojska oborila 65 dronova Shahed usred masovnog ruskog napada

Posljedice ruskih napada u Milolajivu, 21. januar 2025.

Rusija je preko noći pokrenula još jedan masovni napad na Ukrajinu u kojem je sudjelovalo gotovo 100 bespilotnih letjelica na ciljevima diljem zemlje, dok se ruske trupe nastavljaju približavati ukrajinskom teritoriju.

Ukrajinske zračne snage su 22. januara izvijestile o obaranju 65 iranskih dronova Shahed, kao i drugih bespilotnih letjelica (UAV) tokom noći usred ogromnog ruskog zračnog napada.

Još 30 bespilotnih letjelica nestalo je s radara a da nisu dosegle svoje ciljeve, dodale su zračne snage, navodeći da su napadi pogodili područja u Mikolajivu, Sumiju, Kijevu, Poltavi, Harkivu, Čerkasima, Černigovu, Hmjelnickom, Dnjepropetrovsku i Odesi.

U napadu na Mikolajiv oštećena je stambena zgrada, djelomično uništen krov. Timovi hitne pomoći evakuirali su oko 200 stanara iz zgrade.

U Sumiju je napad bespilotne letjelice gađao stambenu četvrt, uzrokujući značajnu štetu. Djelimično je uništena dvospratnica i izbio je požar zbog čega su intervenirale hitne službe. Troje štićenika zadobilo je lakše povrede.

Rat u Ukrajini

Priče, analize, foto i video zapisi o ratu u Ukrajini.

Osim zračnih napada, rusko Ministarstvo obrane navelo je da su njihove trupe preuzele kontrolu nad selom Zapadne u sjeveroistočnoj regiji Harkiv.

Kao odgovor na nastavak eskalacije napada, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ponovo je potvrdio stav Kijeva o teritorijalnom integritetu, rekavši da zemlja "nikada neće zakonski priznati gubitak svojih teritorija".

"Naše granice definirane su međunarodnim pravom i nikakva agresija ili pritisak Rusije to neće promijeniti. Borićemo se za svaku regiju, svako selo i svaku porodicu pogođenu ovim ratom dok se ne obnovi puni suverenitet", rekao je Zelenski na sastanku s predstavnicima medija na Svjetskom ekonomskom forumu u švicarskom ljetovalištu Davosu 21. januara.

Zelenski je takođe pozvao međunarodnu zajednicu da pomogne u zaštiti ukrajinskog neba i obnovi pogođenih područja kroz dodatne sankcije protiv Rusije i više vojne opreme od saveznika.

Ukrajinske vlasti i međunarodne organizacije osudile su ruske sistematske udare na civilnu infrastrukturu kao ratne zločine. Iako Moskva poriče optužbe, ponovljeni napadi na bolnice, škole, energetske objekte i stambene zgrade dokumentirani su tokom cijelog sukoba.

Pročitajte i ovo:

Trump predlaže nove sankcije Rusiji ako Putin odbije mirovne pregovore o UkrajiniNovi državni sekretar kaže da će SAD raditi na okončanju rata u UkrajiniZelenski poziva na zajedničku evropsku odbrambenu politikuTrump kaže da Putin 'uništava' Rusiju odbijanjem okončanja rata u Ukrajini

U Moskvi je zamjenik ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov, koji nadzire odnose s SAD-om i kontrolu naoružanja, rekao da vidi priliku za sklapanje dogovora s Trumpom, "iako malu".

Iako je rekao da će brzo okončati sukob nakon preuzimanja dužnosti, Trump je u međuvremenu odustao od takvih tvrdnji.

Kasno 21. januara, Trump je sugerirao da će Rusiji nametnuti dodatne sankcije ako ruski predsjednik Vladimir Putin ne prihvati mirovne pregovore o okončanju rata u Ukrajini, dok je također pozvao kineskog lidera Xi Jinpinga u telefonskom pozivu da pomogne u okončanju sukoba.

Trump nije ponudio pojedinosti o potencijalnim novim mjerama -- koje bi bile nove na već veliki niz sankcija protiv Rusije zbog njene sveobuhvatne invazije na Ukrajinu započete 2022. godine.

Vaš browser nepodržava HTML5

Ukrajinci skeptični prema Trumpovim mirovnim obećanjima