Dok Rusija napada elektrane, Ukrajinci se pripremaju za oštru zimu
RSE
Žena grije svog psa u Kivšarivki 16. oktobra.
Kako temperatura pada ispod nule, oni u istočnoj Ukrajini koji još nisu izbjegli žestoke borbe, kontinuirano granatiranje i višemjesečnu rusku okupaciju sada moraju da se pripreme za zimu.
Irina Pančenko vadi lonac s hranom sa improvizovane peći pored svog devetogodišnjeg unuka Artema u Kivšarivki. "Hladno je i ima bombardovanja", rekao je Artem dok je pomagao baki oko kuhanja pored njihovog skoro napuštenog stambenog bloka.
Smješteni sjeverno od Donjecka, stanovnici Kivšarivke žive bez plina, vode ili struje skoro tri sedmice nakon ruskih raketnih udara koji su prekinuli gradske komunalne usluge.
Artem jede u stanu koji dijeli sa bakom. "Stvarno je hladno. Spavam u odjeći u našem stanu", rekao je.
Za Artema i njegovu baku, okupljanje noću i kuhanje na otvorenom je jedini način da prežive. Irina kaže da ona i njen unuk spavaju u napuštenom stanu u susjedstvu otkako su im svi prozori razneseni ruskim udarom.
"Nakon prvog talasa eksplozije, izgubili smo jedan prozor, a dva su oštećena. Nakon druge eksplozije, svi ostali prozori su uništeni", rekla je ona. "Jako je hladno živjeti ovdje. Teško je kuhati, teško je trčati između stana i mjesta gdje kuhamo. Bole me noge."
U obližnjem selu Kyrylivka, Viktor Palyanitsa gomila svježe posječene trupce u dvorištu svoje kuće. Palyanitsa, 37, kaže da je skupio dovoljno drva da izdrži cijelu zimu. Ipak, planira da počne da spava pored peći na drva u pomoćnoj zgradi, pošto su svi prozori na njegovoj kući razneseni letećim gelerima.
"Nije ugodno. Provodimo dosta vremena skupljajući drva. Vidite u kakvoj situaciji živimo", rekao je Palyanitsa.
Improvizovane nagnute konstrukcije prošarane su zaraslim dvorištima stambenih kompleksa u kojima Anton Sevrukov, 47, tosti hleb i grije kotlić vode na vatri kako bi donio čaj svojoj majci sa invaliditetom.
"Nema struje, vode, gasa. Hladno nam je", rekao je Anton. "Kuham čaj za majku na vatri, ali ona pije samo malo da se zagrije na kratko."
U mraku njegovog skučenog, pljesnivog stana, Sevrukova majka (lijevo) sjedi pod ćebetom na sofi natrpanoj tanjirima pokvarene hrane. Zoja Sevrukova kaže da je vezana za krevet već sedam godina i da većinu vremena provodi sjedeći, igrajući pasijans sa pohabanim paketom karata. "Sad je stvarno hladno. Da nije bilo mog sina, smrzla bih se", rekla je.
Sevrukov kaže da je zamolio prijatelja iz Harkiva, glavnog grada regije, da mu kupi električni grijač -- za slučaj da se struja vrati. Gotovo je previše i razmišljati o lišavanju koje bi moglo biti pred nama. "Nadam se da ćemo uskoro imati struju, pa da nekako preživimo ovu zimu", rekao je.
Radnici popravljaju cijev za centralno grijanje u naselju Saltivka u Harkivu 15. oktobra.
Vlasti rade na postepenom obnavljanju električne energije u tom području u narednim danima, a sljedeće će uslijediti popravke vodovodne i gasne infrastrukture, rekao je Roman Semenukha, zamjenik regionalne vlade Harkiva. "Tek nakon toga ćemo moći da počnemo da obnavljamo grijanje", rekao je on.
Lokalac prolazi pored ruske rakete zaglavljene u pločniku u Kivšarivki.
Palyanitsa ne čeka pomoć vlade. Kaže da ne očekuje da će se grijanje uskoro obnoviti, ali da se osjeća spreman da se sam snađe čak i kada nastupi zima. "Imam ruke i noge. Tako da se ne plašim hladnoće, jer mogu naći drva i zagrijati peć", rekao je.
Mještani u Kivšarivku nose plastične boce vode nakon što ih napune u lokalnom bunaru.
Vlasti u područjima pod kontrolom Ukrajine pozvale su sve preostale stanovnike da se evakuišu i upozorile da usluge gasa i vode u mnogim područjima vjerovatno neće biti obnovljene do zime.
Lokalni muškarci posjekli su drvo za ogrjev u Kurilivki.
Da bi se jad povećao, mnogi žive u kućama koje su srušene u ruskim napadima, sa krovovima koji prokišnjavaju ili su oštećeni i prozorima razbijenim, koji ne mogu pružiti zaštitu od hladnog ili vlažnog vremena.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen izjavila je 19. oktobra da su ruski raketni i dronovski napadi na elektrane i drugu civilnu infrastrukturu u Ukrajini "djela čistog terora" koji predstavljaju ratne zločine.
"Ciljani napadi na civilnu infrastrukturu sa jasnim ciljem da se muškarcima, ženama, djeci odsječe voda, struja i grijanje s dolaskom zime, ovo su akti čistog terora i tako ih moramo nazvati", rekla je von der Leyen.
Ona je takođe ponovila podršku Evropske unije Ukrajini "koliko god bude potrebno."