Čista sol. Ovaj kristalno čisti komad izvađen je iz rudnika soli Artiomsol u regiji Donjeck, istočna Ukrajina.
Ova podzemna komora nastala je nakon vađenja tisuća tona kamene soli. Geolozi koji rade za rudnik navode da je manje od pet posto slanog sloja uklonjeno od početka radova 1881. godine.
Ljestve u slučaju opasnosti. Ova komora rudnika nalazi se stotinama metara ispod površine.
Transportni tunel unutar rudnika. Ogromno slano ležište ispod Soledara, u značenju "dar soli", formirano je nakon što je jedno staro more presušilo.
Rudnik zapošljava više od 2.800 ljudi i Ukrajinu opskrbljuje sa oko 95 posto soli.
Rudar na radnom zadatku.
Mašina velike komade soli melje i pretvara u prah.
Skupljanje svježe mljevene soli na jedno mjesto. Odavde će biti transportirana na površinu.
Godine 2015., usred sukoba između proruskih separatista i ukrajinske vojske, rudnik je izgubio oko jedne trećine svog tržišta nakon što su ruske vlasti naglo obustavile uvoz ove soli.
Mljevena sol dizalom se prevozi na površinu.
Rudnik Artiomsol, osim prodaje soli prehrambenoj i teškoj industriji, trguje i s neobičnim proizvodima od soli.
Ovi blokovi soli, od kojih se svaki prodaje za oko osam eura, koriste se za "speleo ili sobu od soli".
Rezanje blokova soli. Oprečni su stavovi stručnjaka o tome je li udisanje slane prašine doista čudesni lijek za respiratorne bolesti. A nakon što je jedan poljski liječnik primijetio da rudari rudnika soli često ne pate od plućnih bolesti, koje su uobičajene za rudare rudnika ugljena, rođena je industrija haloterapije.
No, većina prodaje i dalje ide u kulinarskoj industriji. Dužnosnici rudnika kažu da se Artiomsol nastoji probiti na zapadna tržišta.
Svježe zapakirane kutije kuhinjske soli na proizvodnoj traci. Glasnogovornik rudnika je Radio Slobodna Europa rekao da Artiomsol radi na dizajnu ambalaže kako bi privukao pažnju i kupaca Zapada.